Дистанційна освіта каліграфія


09.05.2022 року.

Шановні студенти, надаю вам матеріал для практичних робіт на наступні тижні.

У вас є час виконати завдання.

 

СЬОМА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «С» складається з одного елемента  великого лівого півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати  трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо під нею вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал; не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка (1/2 h – 2мм.)

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок і-раз-і.         

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Є» складається з одного елемента  великого лівого півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати  трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо під нею вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал; не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Коротку горизонтальну лінію приєднуємо до першого елемента на  1/2 (h+ h1), тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії. Її довжина – 1/2 ширини овалу (півовалу), тобто 3 мм.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок і-раз-і-два.         

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «X» складається з двох елементів:

1) великого правого півовалу;

2) великого лівого півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), заокруглюємо під нею вгору праворуч торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал; не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вліво, торкаючись нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вверх ліворуч до середини робочого рядка. (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії заокруглюємо під нею вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал; не доводячи до нижньої рядкової плавно заокруглюємо вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Увага! Поєднання елементів робиться на 1/2 (h+ h1), тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії.

Рахунок: і-1-і-і-2-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ж» складається з трьох елементів:

1) великого правого півовалу;

2) довгої прямої похилої лінії з двома штрихами: вгорі –  зліва та внизу – справа;

3) великого лівого півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм). заокруглюємо під нею вгору праворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал; не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм). плавно заокруглюємо вліво, торкаючись нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вверх ліворуч до середини робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати вище від верхньої рядкової лінії1/2 (h+ h1),тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії, ведемо більш похилий штрих до верхньої міжрядкової лінії. Не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію до нижньої рядкової. Далі безвідривно ведемо вправо похилий штрих, закінчуючи його написання1/2 (h+ h1), тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо під нею вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал; не доводячи до нижньої рядкової, плавно заокруглюємо вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії, (1/3 h – 1,3мм) далі заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Ширина букви: 1,5 h – 6 мм.

Увага! Поєднання елементів робиться написання 1/2 (h+ h1), тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії.

Рахунок: і - 1 - і - і - 2 - і - і - 3 - і.

 

 

 

 

 

 

 

Велика буква «З» складається з двох великих правих півовалів – верхнього й нижнього.

Поелементний аналіз

Починаємо писати верхній правий півовал трохи нижче від

верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо під нею вгору праворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз півовал; не доводячи до верхньої рядкової на 1/2 (h+ h1), тобто на 1мм, плавно заокруглюємо вліво й, не відриваючи руки, поєднуємо перший і другий елементи.

Пишемо нижній правий півовал, ширший від верхнього 1/4 h, тобто на 1мм у напрямку до нижньої рядкової лінії; не доводячи до неї, (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вліво, торкаючись нижньої рядкової лінії, ведемо вгору ліворуч до середини робочого (1/2 h – 2мм).

Увага! Висота нижнього півовалу дорівнює 1/2 (h+ h1), тобто  5мм.

Рахунок: і-1-2-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Е» складається з двох великих лівих півовалів – верхнього й нижнього.

Послідовність написання

Починаємо писати верхній лівий півовал трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо під нею вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз півовал; не доводячи до верхньої рядкової на 1/2 (h+ h1), тобто 1мм плавно заокруглюємо вправо й, не відриваючи руки, поєднуємо перший і другий елементи.

Далі пишемо нижній лівий півовал, ширший від верхнього на 1/4 h, тобто на 1мм у напрямку до нижньої рядкової лінії; не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись нижньої рядкової лінії, ведемо вгору праворуч до середини робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Увага! Висота нижнього півовалу дорівнює 1/2 (h+ h1), тобто  5мм.

Рахунок: і-1-2-і.

ВОСЬМА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Р» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) правого горизонтального півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії(1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка (1/2 h – 3мм)., заокруглюємо вгору праворуч, ведемо коротку пряму горизонтальну лінію по верхній міжрядковій лінії, плавно заокруглюємо вправо вниз до середини допоміжного рядка (1/2 h – 3мм). на ширину попереднього заокруглення.

Ширина заокруглення: 1/2 h –  3 мм.

Рахунок: 1- і - і - 2.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «В» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) двох великих правих півовалів – верхнього й нижнього.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати зліва від першого від середини допоміжного рядка (1/2 h – 3мм) : заокруглюємо вгору вправо, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, по ній ведемо коротку пряму горизонтальну лінію, плавно заокруглюємо вправо, далі вниз у напрямку верхньої рядкової, не доводячи до неї, заокруглюємо ледь ліворуч, закінчуємо писати його на невеликій відстані від верхньої рядкової лінії – на (1/2 h+ h), тобто на 1мм, не торкаючись першого елемента. Не відриваючи руки, поєднуємо другий і третій елементи.

Пишемо нижній правий півовал, ширший від верхнього на 1/4 h, тобто на 1мм. Ведемо вниз півовал у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вліво, торкаючись її, далі заокруглюємо вверх, не доводячи до першого елемента й закінчуючи вище нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Увага! Висота нижнього півовалу дорівнює 1/2 (h+ h1), тобто  5мм.

Рахунок: 1- і - і -2-3-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Б» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) прямої горизонтальної лінії із заокругленням зліва вниз;

3) великого правого півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової

лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм),, робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка (1/3 h – 1,3мм), заокруглюємо ліворуч угору і праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм.

Відриваємо руку. Трохи вище від верхньої рядкової лінії на 1/2 (h+ h1), тобто на 1мм, починаємо писати великий правий півовал, поєднуючи його з першим елементом; ведемо вниз півовал у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо вліво, торкаючись її, заокруглюємо вверх, не доводячи до першого елемента й закінчуючи вище нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Ширина букви: h –  4 мм.

Увага! Висота  півовалу дорівнює 1/2 (h+ h1), тобто  5мм.

Рахунок: 1- і - і -2-3-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Д» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії з лежачею петлею внизу ліворуч;

2) великого півовалу.

Послідовнсть написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, далі вгору, праворуч і вниз, описуючи лежачу петлю та перетинаючи довгу пряму похилу лінію трохи вище(1/4 h – 1мм), від нижньої рядкової, плавно ведемо вправо вниз, торкаючись нижньої рядкової лінії; описуємо великий півовал, що торкається верхньої міжрядкової лінії, зокрема початку першого елементу плавно заокруглюємо вліво вниз, закінчуємо написання посередині допоміжного рядка плавно заокруглюємо вліво вниз, закінчуємо написання посередині допоміжного рядка (1/2 h – 1,3мм).

Ширина букви: h – 4 мм.

Рахунок: 1 - і - 2 - і - 3.

 1.1 Методика написання цифр

Каліграфічне написання цифр має таке саме велике значення, як і букв. Написання цифр проводиться в зошитах, розлінованих в клітинку. Цифри,  як і букви, треба писати під нахилом, лінії мають бути паралельні між собою, кожна цифра мусить займати лише одну клітинку. Написання цифр школярі можуть починати з написання похилої палички.

Правила написання цифр:

1) цифри слід писати на висоті всієї клітинки в правому її боці;

2) ширина цифри повинна дорівнювати половині її висоти:

3) писати цифри потрібно за порядком лічби;

4) перше ознайомлення з цифрою можна проводити за допомогою демонстраційної картки;

5) перед ознайомленням з тією чи іншою цифрою слід розглянути її елементи, з’ясувати правильність написання.

1.2  Методика ознайомлення з написанням нової цифри на уроці математики у першому класі.

Ознайомлення дітей з написанням цифри доцільно проводити в такій послідовності:

- розгляд демонстраційного зразка друкованої і писаної цифри на таблиці,  у підручниках, зошиті з друкованою

- аналіз демонстраційного зразка цифри на таблиці: зіставлення писаної  і друкованої цифри;

- установлення схожості будови цифри з предметами навколишнього світу;

- установлення схожості структури цифри з вивченими цифрами (спільні елементи);

- визначення поелементної структури цифри;

- показ учителем написання елементів цифри;

- написання елементів цифри дітьми у зошитах з друкованою основою;

- показ руху ручки під час письма цифри вчителем на таблиці;

- показ послідовності  написання  цифри  вчителем  на  дошці з  коментуванням

(2-3 цифри);

- засвоєння будови цифри дітьми за допомогою різних методичних прийомів письма (письмо в повітрі, мокрим пензлем на дошці, тупим кінцем ручки на парті;

- конструювання цифри з елементів, ліплення з пластиліну, обведення «цифри-шершавчика» тощо);

- написання трьох цифр учнями в зошиті (вчитель проглядає написане);

- повторне пояснення вчителя (при потребі);

- написання 1-2 рядків цифри учнями у зошитах.

1.3 Каліграфічні хвилинки на уроках математики як засіб удосконалення письма цифр

Після вивчення конфігурації усіх цифр та правил їх запису робота над  каліграфією повинна продовжуватись на кожному уроці математики у першому класі. Адже обсяг письмового навчального матеріалу на урок збільшується,  що вимагає пришвидшення темпу письма, а це, досить часто, негативно впливає на правильність та охайність написання математичних знаків.

Каліграфічна хвилинка як окремий елемент уроку математики необхідна  і в наступних класах початкової школи. Майже на кожному уроці її варто проводити у 2 класі, у 3-4 класахперіодично, на розсуд учителя.

Каліграфічну хвилинку найчастіше проводять на етапі контролю  і корекції (актуалізації) знань, умінь та навичок учнів. Вона стимулює учнів  до вдосконалення графіки власного письма, уважного ставлення до письмових робіт, самоконтролю, виховує старанність, охайність. Тривалість каліграфічної хвилинки 2-3 хвилини.

Перевіряючи письмові роботи учнів, спостерігаючи за їхніми записами на дошці, вчитель визначає типові помилки, які найчастіше зустрічаються  в учнів при написанні цифр, найважчих для школярів математичні знаків,  а також індивідуальні недоліки кожного учня класу у зображенні цифр. 

У кожній письмовій роботі учитель повинен підкреслювати графічні помилки і писати каліграфічні зразки відповідних цифр для індивідуального вправляння учнів.

Основним матеріалом для каліграфічних хвилинок на уроках математики слугують типові помилки учнів у написанні цифр. Завдання для каліграфічних хвилинок можуть бути різними:

- написання однієї цифри (1 рядок);

- почергове написання двох, подібних за будовою цифр, у написанні спільного елемента яких учні допускають помилки;

- каліграфічне написання двоцифрового,трицифрового  числа, яке записується тільки однією цифрою (33, 777, 888);

- зображення цифрових візерунків за зразком учителя та утворених учнями самостійно, прикрашання цифрами різних предметів (серветки, рушничка), які діти попередньо малюють у зошитах.

Яке б завдання не запропонував учитель учням, перш за все він повинен повторити з ними структуру, послідовність написання певної цифри (цифр),  у написанні якої (яких) учні будуть вправлятися на каліграфічній хвилинці.

Для цього на дошці обовязково повинна бути прикріплена демонстраційна картка з каліграфічним зразком цифри. Школярі уважно розглядають її, визначають структуру цифри, повторюють послідовність  її зображення, зясовують місце поєднання елементів у клітинці, їх розміри,  а потім учитель пише з коментуванням 2-3 цифри на дошці і пропонує написати каліграфічно завдання учням у зошити.

Під час аналізу демонстраційної картки варто також пропонувати учням зіставляти зображення даної цифри у своїх зошитах зі зразком на таблиці, визначати власні недоліки у написанні даного математичного знака, потренуватись у написанні того елемента, який «псує» цифру.

Якщо завданням каліграфічної хвилинки є зображення цифрового візерунка, необхідно провести з учнями чіткий інструктаж перед їхньою самостійною роботою у зошитах.

Основні технічні характеристики форм цифр

 

 

Нуль – великий овал.

Послідовність написання

Починається трохи нижче верхнього правого кута клітинки, заокруглюється вгору ліворуч, пишеться вниз до середини нижньої сторони клітинки, заокруглюючи вправо вгору до початку написання цифри.

 

Один складається з короткої штрихової й довгої похилої ліній.

Послідовність написання

Перший елемент (коротка пряма похила лінія) пишеться трохи вище середини клітинки до правого верхнього кута, звідти продовжуємо вниз довгу пряму похилу лінію на середину нижньої сторони клітинки.

 

Два складається з верхнього правого заокруглення правого малого півовалу, довгої прямої похилої лінії та хвилястої горизонтальної лінії.

Послідовність написання

Починається вище середини клітинки, заокруглюється вгору праворуч до верхньої сторони клітинки й переходить у малий правий півовал, що продовжується довгою прямою похилою лінією на середині нижньої сторони клітинки. Від неї пишеться горизонтальна хвиляста лінія праворуч до нижнього кута клітинки.

 

Три складається з двох малих правих півовалів.

Послідовність написання

Перший елемент пишеться вище середини клітинки, заокруглюється вгору праворуч до верхньої сторони клітинки і переходить у малий правий півовал, що прописується вниз до середини клітинки. Від нього безвідривно пишеться більший півовал, що, торкаючись середини нижньої лінії, заокруглюється ліворуч трохи вище неї.

 

Чотири складається з короткої прямої похилої лінії, короткої горизонтальної лінії та довгої прямої похилої лінії.

Послідовність написання

Від середини верхньої сторони клітинки пишеться вниз ліворуч коротка пряма похила лінія, що проводиться нижче середини клітинки. Далі, не відриваючи руки, пишеться горизонтальна пряма лінія праворуч, що не доводиться до правої вертикальної сторони. Від верхнього правого кута вниз проводиться довга пряма похила лінія до середини нижньої сторони клітинки, торкаючись другого елемента цифри.

 

П’ять складається з короткої прямої похилої лінії, правого півовалу та дугоподібної лінії.

Послідовність написання

Пишеться коротка пряма похила лінія від середини верхньої сторони клітинки вниз трохи праворуч на половину клітинки. Далі, не відриваючи руки, пишеться правий малий півовал так, щоб він не торкався правої сторони клітинки й заокруглюється ліворуч ближче до нижнього лівого кута. Вгорі від першого елемента пишеться дугоподібна лінія до верхнього правого кута.

 

Шість складається з великого лівого півовалу та малого овалу.

Послідовність написання

Починається нижче з правої сторони правого кута клітинки заокругленням ліворуч, що переходить у лівий півовал, який унизу переходить управо в малий овал, що з’єднується ліворуч з першим елементом вище середини клітинки.

Увага! Ширина цифри внизу та вгорі однакова

 

Сім складається з хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії.

Послідовність написання

Починається трохи нижче середини верхньої сторони клітинки хвилястою горизонтальною лінією праворуч до верхньої правої вершини кута. Потім, не відриваючи руки, пишеться вниз довга пряма похила лінія до середини нижньої лінії клітинки. Посередині другого елемента проводиться горизонтальна лінія симетрично з двох сторін.

 

Вісім складається з верхнього й нижнього малих овалів.

Послідовність написання

Починати можна двома способами, як написання цифр два або шість.

 

Дев’ять складається з малого лівого овалу та великого правого півовалу.

Починається малий лівий овал від правої сторони клітинки із заокруглення вгору ліворуч, що переходить у лівий малий овал нижче середини клітинки й піднімається вгору до зустрічі з його початком та, не відриваючи руки, опускається вниз, створюючи великий правий півовал так, щоб він торкнувся середини нижньої сторони клітинки, заокруглюючись унизу ліворуч.

Увага! Ширина цифри внизу та вгорі однакова.

 

 

 



02.05.2022 року

Шановні студенти, продовжуємо вивчати технічні характеристики написання великих букв українського алфавіту. Працюємо за алгоритмом попереднього тижня.

ПЯТА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Г» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм),

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «П» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм за другий елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два і-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Т» складається з чотирьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії

3) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

4) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз  довгу пряму похилу лінію до нижньої рядкової.

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Четвертий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до Велика буква «П» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм за другий елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два і-і-три.

.

ШОСТА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Я» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) великого овалу;

3) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової

Не доводячи її до верхньої міжрядкової лінії 1/3 h, тобто 2мм, починаємо писати великий овал: заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вліво вниз, пишемо півовал, трохи не доводячи до верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто 2мм, заокруглюємо вправо вниз, торкаючись верхньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вверх і ведемо лінію до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи перші два  елементи на середині допоміжного рядка,  ведемо її у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Увага! Висота овала у букві h, тобто 6мм.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два- і-три -і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «О» складається з одного елемента – великого лівого овалу.

Послідовність написання

Починаємо писати  трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал  у напрямку до нижньої рядкової лінії , не доводячи до нижньої рядкової(1/2 h – 2мм),  плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію із початком написання елемента.

Ширина букви: 1,5 h – 6мм.

Рахунок і-раз-і.         

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ю» складається з чотирьох елементів:

1) штриха;

2) довгої прямої похилої  лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) короткої горизонтальної лінії;

4) великого лівого овалу;

Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), ведемо до неї штрих управо вверх.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Коротку горизонтальну лінію приєднуємо до першого елемента на ½ (h+ h), тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії. Її довжина –  ½ ширини овалу, тобто 3мм.

Четвертий елемент починаємо писати  трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал  у напрямку до нижньої рядкової лінії , не доводячи до нижньої рядкової(1/2 h – 2мм),  плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію із початком написання елемента.

Ширина букви: 2 h – 8мм.

Рахунок і-раз-ідва-і-три-і.         

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ф» складається з трьох елементів:

1) великого лівого овалу;

2) довгої прямої похилої  лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) великого правого овалу;

Послідовність написання

Починаємо писати великий лівий овал від середини допоміжного рядка (1/3 h – 3мм),   заокруглюємо вліво вверх, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо  півовал  уліво вниз , трохи  не доводячи до верхньої рядкової на 1/3 h , тобто на 2мм, заокруглюємо вправо вниз, торкаючись її, далі  заокруглюємо вправо вверх , закінчуємо писати на верхній міжрядковій лінії.

Не відриваючи руки, пишемо  довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової, поєднуючи перші два елементи на середині допоміжного рядка

(1/2 h – 3мм), ведемо її у напрямку до нижньої рядкової; на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо ліворуч, торкаючись її, закінчуємо писати елемент трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати великий правий овал від точки початку великого лівого овалу, заокруглюємо управо вверх, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо півовал вправо вниз; трохи не доводячи до верхньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто на 2мм, заокруглюємо вліво вниз, торкаючись верхньої рядкової; далі заокруглюємо вліво вверх, ведемо лінію до точки початку написання елемента.

Увага! Висота овалу у букві – h, тобто 6мм.

Ширина букви: 1,5 h – 6мм.

Поєднання першого-третього елементів ½ h

Рахунок і-раз-і-два-і-і-три-і.         

Другий спосіб

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Великий лівий овал поєднуємо з першим елементом на середині допоміжного рядка(1/2 h – 3мм).

Починаємо писати великий лівий овал від середини допоміжного рядка (1/3 h – 3мм),  заокруглюємо вліво вверх, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо  півовал  уліво вниз , трохи  не доводячи до верхньої рядкової на 1/3 h , тобто на 2мм, заокруглюємо вправо вниз, торкаючись її, далі  заокруглюємо вправо вверх і ведемо лінію, поєднуючи її із початком написання елемента.

Відриваємо руку. Починаємо писати великий правий овал від точки початку великого лівого овалу: заокруглюємо управо вверх, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо півовал вправо вниз; трохи не доводячи до верхньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто на 2мм, заокруглюємо вліво вниз, торкаючись верхньої рядкової; далі заокруглюємо вліво вверх, ведемо лінію до точки початку написання елемента.

Увага! Висота овалу у букві – h, тобто 6мм.

Ширина букви: 1,5 h – 6мм.

Рахунок і-раз-і-два-і-і-три-і.          



25.04.2022 року

Шановні студенти, продовжуємо вивчати технічні характеристики написання букв (великих)  та практикуватися у їх написанні у зошитах для практичних робіт та у прописах. Виконані завдання надсилаєте зручним способом для перевірки. Продовжуэмо працювати над створенням карток з технічних характеристик букв.

ЧЕТВЕРТА ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Л» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу  праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи елементи на середині допоміжного рядка (1/2 h – 3мм), ведемо у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Рахунок: раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «М» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2,3) двох довгих прямих похилих ліній із заокругленням унизу  праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи перші два елементи на середині допоміжного рядка (1/2 h – 3мм), ведемо у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи другий і третій  елементи на відстані  (1/2 h + h ),  тобто на 1мм вище від верхньої рядкової,  не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Ширина букви : h – 4мм.

Рахунок: Рахунок: раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «А» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу  праворуч;

3) короткої горизонтальної лінії.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи елементи на середині допоміжного рядка (1/2 h – 3мм), ведемо у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати  другий елемент на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент – коротку горизонтальну лінію –  пишемо по верхній рядковій лінії, не виходячи за межі лівої та правої частин букви довжиною 3 мм.

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Рахунок: раз-і-два-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Г» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої  лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) короткої горизонтальної вигнутої лінії.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо коротку горизонтальну вигнуту лінію довжиною h, тобто 4 мм, доводячи її до верхньої рядкової лінії.

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Рахунок: раз-і-два

ПЯТА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Г» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм),

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «П» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм за другий елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два і-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Т» складається з чотирьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії

3) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

4) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз  довгу пряму похилу лінію до нижньої рядкової.

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Четвертий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до Велика буква «П» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм за другий елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два і-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Т» складається з чотирьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії

3) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

4) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз  довгу пряму похилу лінію до нижньої рядкової.

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Четвертий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 3h, тобто 12мм за третій елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви:1,5 h – 6мм.

Рахунок: раз-і- два- три і-і-чотири.

!8.04.2022 року

Шановні студенти, продовжуємо вивчати технічні характеристики написання букв (великих)  та практикуватися у їх написанні у зошитах для практичних робіт та у прописах. Виконані завдання надсилаєте зручним способом для перевірки. Перед написанням букв уважно опрацюйте запропонований теоретичний матеріал.

 

 Тема. 1.1 Недоліки письма першокласників.

Одним із основних недоліків у формуванні почерку учнів є недостатня загальна підготовка вчителя з графічного письма. Для більш чіткого уявлення про графічні похибки у почерку дітей необхідно зупинитись на суттєвих графічних недоліках.

Першим недоліком є деформація основних елементів малих і великих літер.

Другим недоліком почерку є порушення принципу безвідривності при написанні.

Третій недолік. Написання елементів букв знизу вгору. Зазначимо, що ця помилка зумовлена виробленим рефлексом правої руки ще до навчання  у школі: дитина писала на асфальті чи на папері якісь лінії, кривулі, малюнки без нагляду дорослих і завжди проводила лінії знизу вгору.

Четвертий недолік зустрічається у почерку, коли неправильно поєднані літери у словах.

П’ятий недолік  – трапляються пропуски схожих елементів: недописали лінію із заокругленням унизу у літери ш, втратили петлю у літери ц, не зробили поєднання між літерами пл тощо.

Шостий недолік. Часто зустрічаються спотворені форми літер, особливо  це стосується літер х, л, м, т, ж, к. Так, у літер л, м часто перший елемент розпочинають писати високо, і тоді літера може не торкатися нижньої рядкової лінії або порушується плавність.

Сьомим недоліком у формуванні почерку є недотримання правильного нахилу  у написанні літер у словах та слів у реченнях.

Восьмий недолік. Інколи у першокласників спостерігаються «дрижачі» лінії, елементи літер виходять за межі рядка, поєднання може бути зовсім відсутнє, нахил порушено. Це пов’язано з фізіологічними особливостями розвитку дитини – незавершене окостеніння кисті руки, через що дитина швидко втомлюється.

 Перелік графічних помилок, які допускають діти:

1клас:

- нахил письма не відповідає загальному нахилу, паралельності контрольних похилим лініям зошита;

- переведення через лінію, на якій учень пише, недоведення до неї елементів малих букв;

- недоведення до середини відстані між лінійками або переведення через них елементів малих букв р, у, д ф, з;

- нерівномірність потовщення прямих елементів малих та великих букв, цифр;

- неправильність поєднання елементів та букв у словах;

- неправильні форми букв;

- неохайність ведення зошитів, записів.

1       клас;

Особливість полягає у тому, що учні вже навчаються дещо дрібнішого почерку:

- неправильна висота малих і великих букв відповідно до поданої розліновки зошита;

- недотримання правильного нахилу відповідно до того, який був у 1 класі.

- переведення через лінію або недоведення до неї елементів малих та великих букв (крім таких, як р, у, д, ф, з);

- відсутня паралельність між буквами, в словах  та  між словами у реченнях;

- зміна або спрощення деяких елементів малих та великих  букв, що призводять до деформації.

З-4 класи:

- різна висота малих букв у словах;

- занадто велике письмо або надмірно дрібне;

- пряме (вертикальне) письмо або «дзеркальне», яке має протилежний нахил (справа наліво).

Отже, вчителю слід чітко визначитись у використанні підходів  до розв’язання проблеми каліграфічного і грамотного письма, не забуваючи при цьому про пальчикові забавлянки та фізкультхвилинки між письмовими завданнями, стежити за здоров’ям першокласників.

1.2  Методика виправлення графічних помилок у письмі молодших школярів

Корекційна робота з формування графічної грамотності ведеться у двох напрямках:
1) Розвиток  фонематичного слуху і звукової культури;

2) Формування зорово-рухових образів літер у памяті учнів.

 Робота в цьому напрямку може містити наступні вправи:

- узагальнення букв по одному з елементів: е, с, є;

- виключення літери з групи за відсутності у неї спільного з ними елементами: е, с, є о;

- знаходження загального елемента в буквах: у, н, и, і;

- порівняння  літер: У, І;

- знаходження вказаного елемента в буквах:коротка пряма похила  лінія;

- складання групи букв на основі загального елемента;

- продовження ряду букв на основі одного з елементів;

- списування письмових буквосполучень і знаходження їх у друкованому тексті;

- коректура письмового тексту, написаного з графічними помилками другої категорії.

         Таким чином, під графічною грамотністю слід розуміти певну ступінь володіння мовою, елементами якого виступають графічні об'єкти. Графічні навички – це певні звичні положення і руху друкарської (малюючої) руки, дозволяють зображувати знаки та їх сполуки.

    Графічна діяльність молодших школярів, забезпечує можливість образного (графічного) відображення дітьми різноманітної інформації, а також виконання намічених дій за допомогою різних графічних засобів та інструментів

     Причиною порушень у написанні можуть бути неуважність і неохайність,  а також відсутність навичок самоконтролю. Учитель не має задовольнятися тільки констатуванням успіхів або невдач дітей, він повинен усвідомлювати причини графічних помилок учнів, намагатися їх попереджати й методично грамотно виправляти.

     Досвід роботи з шестилітками засвідчив, що найбільші труднощі виникають під час навчання їх письма. Зумовлені ці труднощі віковими особливостями нового контингенту учнів і специфікою предмета. Спостереження свідчать, що за останні роки значно знизилась якість каліграфічного письма. Це залежить від багатьох причин.

Тільки поступовою заміною неправильних за формою написання літер можна витіснити все негативне, що псує почерк. Починаючи з 2 класу  на кожному уроці рідної мови з метою удосконалення графічних навичок письма передбачені технічні вправи, тобто каліграфічні хвилинки. Практичні вправи  на покращення почерку мають бути тісно повязані з граматичними завданнями. Матеріал до цих вправ потрібно добирати з урахуванням його виховного та освітнього завдання. Зміст каліграфічних хвилинок визначається темою уроку з рідної мови, результатами перевірки учнівських зошитів.       На початку навчального року передбачається повторення графічного зображення літер та їх поєднання за генетичним методом чи алфавітом. Надалі на основі перевірки учнівських робіт, враховуючи помилки у з’єднаннях  та написанні букв, учитель підбирає букви, буквосполучення та окремі слова, речення,  в яких зустрічається підібрана на каліграфічну хвилинку буква. Саме з таких технічних вправ розпочинається урок української мови. Під час письма на класній дошці запланованих букв та окремих їх сполучення слід обовязково коментувати написане, звертаючи особливу увагу учнів на структуру і назву кожного елемента та букви в цілому. Розглядаючи на каліграфічній хвилинці малу букву, необхідно підібрати такі приклади, де б буква була на початку слова, в середині, в кінці, буквосполучення з верхнім, середнім і нижнім з’єднанням. Якщо на каліграфічній хвилинці розглядається велика буква,  то потрібно підібрати зразки її поєднання відривно і безвідривно, з’єднання  за допомогою сполучних ліній і без них. Наприклад:

1) написання літери Д один рядок;

2) написання складів: Ди, Да, Ду, Де, Дм, Дж, Дн  тощо один рядок;

3) написання речення, в якому б зустрічалась літера і робота над його змістом. Робота над змістом речення повязана з темою уроку і може служити актуалізацією опорних знань на уроці. Навчання каліграфічного письма продовжується також у 3 класі, проте від учнів тепер вимагається більш прискореного темпу написання, враховуючи безвідривне письмо, характерне для скоропису. Удосконалення навичок каліграфічного письма,    як і в попередньому класі, проводиться за генетичним методом. На кожному уроці рідної мови обовязковим є проведення каліграфічних хвилинок, але користь приносять лише ті, які мають цілеспрямований характер. Якщо  у другому класі вчитель пропонував усім однакові вправи, то у 3 класі,  і особливо у 4 класі, їх можна давати вибірково, з урахуванням індивідуальних особливостей письма кожної дитини. Для вдосконалення почерку учнів 3 класу, для переходу на прискорене і швидке письмо доцільно проводити такі вправи:

а) написання елементів букв поодинці, групами і в безвідривному сполученні; б) написання малих і великих букв окремо, слів з ними, з урахуванням генетичного методу письма;

в) написання малих букв групами безвідривно протягом усього рядка;

г) написання алфавіту букв з одночасним поєднанням їх;

є) просте списування текстів для закріплення навичок письма;

ж) письмо під диктовку з наростаючим темпом;

з) просте списування, обмежене в часі.

Тема. 1. 2. Пять  типів поєднань між буквами:

нижнє поєднання –  «виставили ногу у танці» –  ома

нижнє поєднання –  «хвиля» – лм;

пряме поєднання –  «подали одне одному руку» –  ин;

верхнє поєднання – «носик чайника» –  ао;

верхнє поєднання – «всі ляльки» – он.

Типи поєднань літер залежать від початку написання наступної літери. Якщо наступна літера пишеться від верхньої рядкової лінії, то зєднання буде верхнім (ми, зу, Лі). Якщо початок написання наступної літери ближче  до середини робочого рядка, тоді зєднання середнє (де, но, ус, ра, иж, сх).  У випадку, коли наступну літеру починаємо зображувати трохи вище нижньої рядкової лінії (літери з переднім плавним елементом –  л, м, я), то з’єднання буде нижнім.

Також існують два способи поєднання літер: безвідривний та відривний.

Безвідривне (природне) поєднання літер буде в тому випадку, коли останній елемент   попередньої літери  легко  переходить у початок наступної –  ши, пу, сі, Лі, Св тощо

Відривне поєднання –  попередня літера не має власної зєднувальної лінії і треба писати додаткову (ол, би, юз, Да, Зо, Ґе, Бу тощо), або коли наступна літера має у своїй структурі овал чи правий півовал (о, а, б, с, д, є, ф), які пишуться справа наліво, тому треба відірвати ручку від паперу.

Залежно від початку написання літери, з якою ми сполучаємо попередню, для поєднання використовуємо коротку пряму похилу і вигнуту лінії.

ЄДИНІ ЗРАЗКИ КАЛІГРАФІЧНОГО ПИСЬМА БУКВ

українського алфавіту

ВЕЛИКІ БУКВИ

ПЕРША ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «І» складається з двох елементів:

1) штриха;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії,  (1/3 h – 2мм),ведемо штрих управо вверх до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії.

Увага ! Крапку над великою буквою «І» не ставимо.

Ширина букви – 3мм

Рахунок і-раз-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ї» складається з трьох елементів:

1) штриха;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) двох крапок.

 Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо штрих управо вверх до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії.

Потім ставимо дві крапки вище верхньої міжрядкової лінії над прямою похилою(1/4 h – 1,5мм), по обидві її сторони.

Ширина букви – 3мм

Рахунок і-раз-і-два-три.

 

 

 

ДРУГА ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «И» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, внизу – праворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її закінчуємо писати  на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч – не менше  1/2 h – 2мм

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Й» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі – ліворуч, унизу – праворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) короткої горизонтальної вигнутої лінії.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм); від нижньої рядкової лінії робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її закінчуємо написання елемента на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Потім пишемо кротку горизонтальну вигнуту лінію між прямими похилими трохи вище від верхньої міжрядкової лінії ((1/4 h – 1,5мм), не поєднуючи її з іншими елементами.

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ш» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, внизу – праворуч;

2,3) двох довгих прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії(1/3 h – 1,3мм) робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її, закінчуємо написання елемента на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 6мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ц» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу – праворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) малої петлі.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її , доводимо вище нижньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто 1,3мм.

Не відриваючи руки, приєднуємо малу петлю: ведемо ледь вигнуту коротку лінію трохи нижче нижньої рядкової, заокруглюємо  вліво, далі   вправо   вверх,

описуючи петлю, яка перетинається на нижній рядковій (довжина петлі – 2мм, ширина – 1мм), закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Щ» складається з чотирьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі–ліворуч,унизу – праворуч;

2,3) двох довгих прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

4) малої петлі.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), ведемо в напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії(1/3 h – 1,3мм) робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм),  робимо заокруглення вправо, торкаючись її, доводимо вище нижньої рядкової лінії на1/3 h, тобто 1,3мм.

Не відриваючи руки, приєднуємо малу петлю: ведемо ледь вигнуту коротку лінію трохи нижче нижньої рядкової, заокруглюємо вліво, далі вправо вверх, описуючи петлю, яка перетинається на нижній рядковій (довжина петлі – 2мм, ширина – 1мм), закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 6мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три-і-чотири-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ч» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі–ліворуч,внизу – праворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням внизу– праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до верхньої рядкової; на невеликій відстані від верхньої рядкової (1/3 h – 1,3мм),плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, поєднуючи перших два елементи на середині допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її, закінчуємо написання елемента на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і.

ТРЕТЯ ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «У» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, внизу – праворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу – ліворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до верхньої рядкової; на невеликій відстані від верхньої рядкової (1/3 h – 1,3мм),плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, поєднуючи перших два елементи на середині допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Н» складається з трьох елементів:

1) штриха;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) довгої прямої похилої лінії із петлею вгорі та заокругленням унизу вправо.

Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), ведемо до неї штрих управо вверх.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої рядкової лінії, ведемо вправо вгору плавну похилу лінію у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, трохи не доводячи до неї (1/3 h – 2мм), заокруглюємо, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз пряму похилу лінію, утворюючи петлю та перетинаючи першу частину елемента трохи вище верхньої рядкової лінії: ½ (h+ h), тобто на 1мм; ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від неї (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Ширина букви – 4мм

Рахунок: і- раз-і-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «К» складається з трьох елементів:

1) штриха;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) довгої прямої похилої лінії із  заокругленням угорі справа та внизу – ліворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), ведемо до неї штрих управо вверх.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Відступивши вправо на відстань ширини букви, починаємо писати другий елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової,ведемо вверх плавну лінію, заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої надрядкової лінії,ведемо вниз майже пряму похилу лінію, заокруглюючи її вліво горизонтально, поєднуємо з першим елементом трохи вище від верхньої рядкової лінії: ½ (h+ h), тобто на 1мм.

Не відриваючи руки, пишемо коротку горизонтальну лінію вправо, заокруглюємо її праворуч, ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової коротку пряму похилу лінію, на невеликій відстані від неї (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Ширина букви – 4мм

Рахунок: і- раз-і-і-два-три-і.

 .

Шановні студенти, продовжуємо вивчати технічні характеристики написання малих букв українського алфавіту. Свою роботу організовуєте за планом попереднього тижня.

 


ШОСТА ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «я» складається з двох елементів:

1) овального елемента – короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч, що переходить у малий овал;

2) короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією,(1/3h – 1,3мм), ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії, пишемо вгору більш похило коротку пряму похилу лінію. Не доводячи її до верхньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч, описуючи овал на половину висоти рядка, і ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо  вниз коротку пряму похилу лінію, поєднуючи  її з першим елементом, не доводячи до нижньої рядкової, плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка.

Ширина заокруглень: 1/2h– 2мм.

Рахунок:  раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Буква «ь» складається з одного елемента – короткої прямої  похилої лінії із заокругленням унизу праворуч, що закінчується малим овалом.

Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії  і ведемо до нижньої рядкової лінії, не доводячи до нижньої рядкової, (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її описуємо малий овал на половину висоти рядка (1/2h– 2мм), заокруглюючи його вліво вниз та поєднуючи з прямою похилою лінією.

Увага! Для з’єднання літер всередині слова може використовуватися відкрита форма цієї букви. У такому випадку починаємо писати так, як і попередню літеру, але овал не закриваємо, а пишемо вигнуту лінію вгору вправо на ширину букви.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок:  раз-і

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «о» складається з одного елемента – малого лівого овалу.

Послідовність написання

Починаємо писати трохи нижче від верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто на 1,3мм, заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії, далі пишемо півовал вліво вниз, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком букви.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок: і- раз-і

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «а» складається з  двох елементів

1) малого лівого овалу;

2) короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати трохи нижче від верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто на  1,3мм, заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії, далі пишемо півовал вліво вниз, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком написання елемента.

Не відриваючи руки, піднімаємося вверх до верхньої рядкової лінії, по цій же лінії  продовжуємо писати коротку пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок: і- раз-і-два -і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «ю» складається з трьох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії;

2) короткої горизонтальної лінії;

3) малого лівого овалу.

Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії  і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Від середини першого елемента пишемо праворуч коротку горизонтальну лінію 2/3 h, тобто 2,6 мм.

Відриваємо руку. Починаємо писати третій елемент  трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії,  пишемо вниз півовал до з’єднання з другим елементом, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком написання елемента.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок:  раз-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «б» складається з двох елементів:

1) малого лівого овалу;

2) довгої прямої похилої лінії, що плавно переходить у коротку горизонтальну лінію.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру  трохи нижче від верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто 1,3мм, заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії,  пишемо вниз півовал,  трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо й пишемо коротку пряму похилу лінію вправо вверх, дотикаючись початку овалу,трохи не доводячи її до верхньої міжрядкової лінії 1/3 h, тобто 1,3мм, плавно заокруглюємо вправо й по верхній міжрядковій лінії пишемо коротку горизонтальну лінію довжиною 3мм.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок:  і-раз-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «ф» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії;

2) малого лівого і правого овалів.

Послідовність написання

Починаємо писати букву з малого лівого овалу трохи нижче від верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм),  заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії, далі пишемо півовал вліво вниз, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо й пишемо коротку пряму похилу лінію  вправо вверх,  дотикаючись початку овалу, доводимо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо довгу пряму похилу до нижньої міжрядкової лінії.

Відриваємо руку. Починаємо писати малий правий овал від точки початку малого лівого овалу – трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору праворуч, торкаючись її, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо вліво, торкаючись її, далі знову заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію  з початком овалу.

Ширина 1 ½ h – 6мм.

Рахунок:  і-раз-і-два-і-три-і.

СЬОМА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «с» складається з одного елемента – малого лівого півовалу.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),   заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Увага!  Верхня частина літери має бути вужчою за нижню.

Рахунок і-раз-і.         

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «є» складається з двох елементів

1) малого лівого півовалу;

2) короткої горизонтальної лінії

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка. (1/2h– 2мм).

Від середини першого елемента пишемо праворуч коротку горизонтальну лінію (1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Увага!  Верхня частина літери має бути вужчою за нижню.

Рахунок і-раз-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «е» складається з одного елемента – малого лівого півовалу  з петлею вверху.

Послідовність написання

Починаємо писати петлю від середини робочого рядка праворуч угору, торкаємося верхньої рядкової лінії, заокруглюємо вліво, плавно   переходимо  у малий лівий півовал;   трохи   не   доводимо    до    нижньої   рядкової       лінії

(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Рядкова «х» складається з двох елементів

1) малого лівого півовалу;

2) малого правого півовалу;

Послідовність написання

Починаємо писати малий правий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії, (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору праворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вліво, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх ліворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати малий лівий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Рядкова «ж» складається з трьох елементів

1) малого правого півовалу;

2) короткої прямої похилої лінії з двома штрихами: вгорі – ліворуч, внизу – праворуч;

3) малого лівого півовалу;

Послідовність написання

Починаємо писати малий правий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії, (1/3h – 1,3мм),  заокруглюємо вгору праворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії плавно заокруглюємо вліво, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх ліворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини півовалу. Ведемо поєднувальний штрих вгору вправо до верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, пишемо коротку пряму похилу лінію до нижньої рядкової, з цього місця ведемо вгору вправо поєднувальний штрих до середини робочого рядка (1/2h– 2мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати малий лівий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм),, заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, поєднуючи другий і третій елементи на середині робочого рядка; не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/3h – 1,3мм).

Ширина букви:  1 ½ h – 6мм.

Рахунок і-раз-і-і-два-і-і-три-і.

ВОСЬМА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «в» складається з двох елементів:

1) довгої похилої із петлею вгорі;

2) малого правого овалу.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру від верхньої рядкової лінії, ведемо більш похило вправо, плавно заокруглюючи під верхньою міжрядковою лінією, торкаємось її, заокруглюємо вліво, утворюючи петлю, що переходить у довгу пряму похилу лінію, яку пишемо вниз, перетинаючи початок петлі на верхній рядковій лінії; не доводячи до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, описуємо овал до верхньої рядкової лінії, торкаючись її, заокруглюючи його вліво вниз та поєднуючи з прямою похилою лінією. Довжина петлі h, тобто 6мм.

Увага! Для з’єднання літер всередині слова може використовуватися відкрита форма цієї букви. У такому випадку починаємо писати так, як і попередню літеру, але овал не закриваємо, а пишемо вигнуту лінію вгору вправо на ширину букви.

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «д» складається з двох елементів:

1) малого лівого овалу;

2) довгої похилої із петлею внизу.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої рядкової лінії, (1/3h – 1,3мм),заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, далі заокруглюємо й пишемо коротку пряму похилу лінію вправо вверх, дотикаючись початку овалу, доводимо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз довгу пряму похилу; не доводячи до нижньої міжрядкової, плавно заокруглюємо вліво, торкаючись її, ведемо вгору праворуч уверх, перетинаємо похилу пряму на нижній рядковій лінії, утворюючи петлю, закінчуємо писати на середині робочого рядка. (1/2h– 2мм). Довжина петлі h, тобто 6мм.

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «з» складається з двох елементів:

1) малого правого овалу;

2) довгої похилої із петлею внизу ліворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати малий правий півовал трохи нижче (1/3h – 1,3мм), від верхньої рядкової лінії, ведемо вверх, робимо праве заокруглення, торкаємося верхньої рядкової лінії, плавно повертаємо праворуч, потім униз і ліворуч, не доводячи його до нижньої рядкової лінії. (1/4 h – 1мм)

Не відриваючи руки, рухом праворуч і вниз пишемо петлю, яка торкається нижньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вліво вгору й ведемо майже пряму похилу лінію вправо, перетинаємо похилу пряму на нижній рядковій лінії, утворюючи петлю, закінчуємо писати на середині робочого рядка. (1/2 h– 2мм). Довжина петлі h, тобто 6мм.

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-два-і.

28.03.2022 року228.03.2022 року

Шановні студенти, вивчаємо технічні характеристики  написання малих букв українського алфавіту за групами. Працюємо за прикладом попереднього тижня:

1)      технічні характеристики букв прописуємо на листах А-4;

2)      на  сторінках прописів 1-2 частин прописуємо букви 3-5 груп;

3)      вивчаємо технічні характеристики написання букв цих груп;

4)      прописуємо в зошитах для практичних робіт по 4 рядочки кожної букви.

 

 

ТРЕТЯ ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «г» складається з одного елемента: короткої прямої похилої лінії  із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати букву трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно  заокруглюємо вправо вверх, торкаючись верхньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вниз, пишемо коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо праворуч, торкаючись її, ведемо вправо вверх до середини робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина заокруглень – 1/2h– 2мм.

Рахунок: і-раз-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «п» складається з двох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії;

2) короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії  і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати трохи вище середини похилої прямої, ( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h) заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вправо вверх, торкаючись її,  закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Увага! Правильно поєднуйте перший елемент з наступним.

Рахунок: раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «т» складається з трьох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії;

2) короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч

3) короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент приєднуємо трохи вище середини похилої прямої(1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h), заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію   до нижньої рядкової.

Відриваємо руку. Третій елемент приєднуємо трохи вище середини похилої прямої( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h), заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), заокруглюємо вправо вверх, торкаючись її,  закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 6мм.

Увага! Правильно поєднуйте другий елемент з першим та  наступним.

Рахунок: раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «р» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії;

2) короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії  і ведемо до нижньої міжрядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати трохи вище середини похилої прямої( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h), заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), заокруглюємо вправо вверх, торкаючись її,  закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Увага! Правильно поєднуйте перший елемент з наступним.

Рахунок: раз-і-два-і.

ЧЕТВЕРТА ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «н» складається з трьох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії;

2) короткої горизонтальної лінії

3) короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії  і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Від середини першого елемента пишемо праворуч коротку горизонтальну лінію (2/3 h– 2,6мм)

Відриваємо руку. Третій елемент пишемо від верхньої рядкової лінії – коротку пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї(1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Ширина букви – 6мм.

Увага! Правильно поєднуйте другий елемент з першим та  наступним.

Рахунок: раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «ч» складається з двох елементів: початкового елемента - штриха і короткої горизонтальної вигнутої лінії; короткої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч.

Починаємо писати початковий елемент трохи нижче від верхньої рядкової лінії, ведемо штрих праворуч угору до верхньої рядкової; не відриваючи руки, пишемо коротку горизонтальну вигнуту лінію, доводимо знову до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо коротку пряму похилу лінію в напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї, плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка.

Ширина букви: 2,6 мм.

Рахунок: і -1- 2 - і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «к» складається з трьох елементів: короткої прямої похилої лінії; короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі - справа та внизу - ліворуч; короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі зліва та внизу праворуч.

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії, ведемо до нижньої лінії робочого рядка.

Відриваємо руку. Трохи відступивши, нижче від верхньої рядкової лінії починаємо писати другий елемент. Ведемо вліво вверх плавну лінію, заокруглюємо ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз пряму похилу лінію, заокруглюючи її вліво горизонтально до середини першого елемента. Не відриваючи руки, пишемо вправо коротку горизонтальну лінію, заокруглюємо її праворуч униз, не доводячи до нижньої рядкової лінії, робимо плавне заокруглення вправо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка.

Ширина букви: 2,6 мм.

Рахунок: І- і - 2 - 3 - і.

 

 

 

 

 

 

П’ЯТА ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «л» складається з двох елементів:

1) короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h , тобто 1,3мм, ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило коротку лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  коротку пряму похилу лінію, поєднуючи елементи вище середини робочого рядка, ведемо в напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина заокруглень: - 2мм.

Рахунок:  раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «м» складається з трьох елементів:

1) короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2,3) двох коротких прямих похилих ліній із заокругленням  унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією,, відступивши від неї 1/3 h , тобто 1,3мм, ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило коротку лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  вниз коротку пряму похилу лінію, поєднуючи перший та другий елементи вище середини робочого рядка, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї(1/3 h – 1,3мм),, плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  вниз коротку пряму похилу лінію, поєднуючи  другий та третій елементи вище середини робочого рядка, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї(1/3 h – 1,3мм),, плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Рахунок:  раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «ґ» складається з трьох елементів:

1) короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) короткої горизонтальної вигнутої лінії.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією,відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм: ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило коротку лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо рухом праворуч коротку горизонтальну вигнуту лінію довжиною 1/2 h , тобто 3мм, доводячи її до верхньої рядкової лінії.

Ширина заокруглень: (1/2h – 2мм).

Рахунок:  раз-і-два.

 21.03. 2022

Теоретичне питання (для запису в конспекті)

Розподіл букв на групи

У  навчальному посібнику «Методика викладання каліграфії у початковій школі» В.А. Труновою визначено 6груп малих і 5 груп великих літер.

Малі букви                                              Великі букви

Перша група

і ї й ш ц щ ч л м я                                               Й Ш Ц Щ Ч                             

Друга група

г п т р н г                                                             І Ї Г П Т Р У Г

Третя група

а о б ю ф                                                              Л М А Я

Четверта група

с є х ж е                                                               С Є Х Ж О Ю Ф З Е

Пята група

у д в з                                                                   Н К Б В Д

Шоста група

ь

 (пропущено букву к)

За характерними для букв українського алфавіту елементами   у «Методичних рекомендаціях з викладання каліграфії для студентів спеціальності «Педагогіка й методика початкового навчання» та учнів педучилищ спеціальності «Викладання в початкових класах» І.Ф. Кирей розподіляє всі букви (малі та великі) на дві групи:

Перша група

і ї и ш г п т р у л м н ц щ                              І Ї И Й Ч У Ц К Л М А Г П Т Н

Друга група

о а ю б д ф я с е є х ж з в ь к ч                     О Ю Ф Я С Х Ж Е Є З В Б Р Д

  У методичному посібнику, укладеному М.І. Чабайовською для студентів спеціальності «Початкове навчання» педагогічних навчальних закладів

1-4 рівнів акредитації, збережений і удосконалений традиційний порядок вивчення букв. Однак усі малі та великі літери поділено на 8 груп.

Малі букви

Перша групаі ї и й ш – складаються в основному з короткої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч, крапок та короткої вигнутої горизонтальної лінії;

Другац щ у – літери в своїй основі мають коротку пряму похилу лінію із заокругленням унизу праворуч із додаванням петель;

Третяг п т р – основним елементом цих букв є коротка пряма похила лінія із заокругленням угорі ліворуч, унизу – праворуч.

Четвертан ч к – у своєму складі мають коротку пряму похилу і коротку горизонтальну лінії, коротку пряму похилу лінію із заокругленням унизу праворуч та додаткові елементи;

Пята – л м г – в основі їх є коротка пряма похила плавна лінія із заокругленням унизу ліворуч;

Шостая ь о а ю б ф – до складу цих букв входять малі овали з поєднанням окремих елементів;

Сьомас є е х ж – складаються в основному з малих півовалів;

Восьмав д з – у своїй основі мають малі овали та півовали, довгу пряму похилу лінію із петлею вгорі або внизу.

Великі букви

Перша групаІ Ї – в основному складаються із довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч та штрихом угорі зліва;

Друга И Ї Ш Ц Щ Ч – у своєму складі мають в основному довгу пряму похилу лінію із заокругленням угорі ліворуч та внизу праворуч;

Третя У Н К – складаються в основному із довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч, штрихом угорі зліва та окремих елементів;

ЧетвертаЛ М А Г – основним елементом букв  э їх довга пряма похила плавна лінія із заокругленням унизу ліворуч і праворуч;

П’ята – Г П Т – до складу їх входить довга пряма похила лінія із заокругленням унизу ліворуч і праворуч, а також прямої горизонтальної лінії із заокругленням зліва вниз;

Шоста Я О Ю Ф –  основним елементом букв  э великі овали, довгі прямі похилі лінії із заокругленням унизу ліворуч і праворуч;

Сьома – С Є Х Ж З Е – основним елементом букв  э великі півовали;

ВосьмаР В Б Д – складаються в основному з півовалів, довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч та петлею.!!!     Пояснення для виконання практичної роботи.

Шановні студенти, вам потрібно теоретичні завдання переписати у конспект, а алгоритм написання  малих букв першої і другої груп розпочати писати на картках, як я пояснювала. Переписувати на картках потрібно тільки з однієї сторони, на звороті. Перед цим листочки форми А-4 потрібно розкреслити. Ширина рядочка для написання – 5мм. Листок розміщувати горизонтально – альбомний варіант. Писати алгоритм відповідно до розміщення малих букв і великих букв на титульній стороні  

Рядок для написання

 

 

 

 

 

 

 

 

виділяти так , як на зразку: зліва (жовтий колір) для малої букви, справа (зелений колір) – для великої (будемо прописувати букви).

При написанні алгоритму написання букви на карточках можна використовувати скорочені назви:

-         елементи букв: коротка пряма похила лінія  (кппл);

-                                    довга пряма похила лінія      (дппл0.

назви елементів сторінки зошита: нижня рядкова лінія (нрл)

                                                           верхня рядкова лінія (врл).

За прописами потрібно виконати  завдання:

І частина

-         стор. 8-18. (написання елементів букв кожного дня по дві сторінки) 

-         стор. 23 (1-2 –ий рядки; стор.25 (1-ий рядок); стор 27 (1-ий рядок, 6-ий рядок); стор. 45 (1-ий рядок): стор. 58 (1-ий рядок).

ІІ частина

          стор. 14 (1ий рядок, 5-ий рядок); стор.33 (1-ий рядок); стор. 51(1-ий рядок).

У зошитах для практичних робіт дублюємо написане у прописах: елементи букв і букви. Намагаємось писати за алг


             ЄДИНІ ЗРАЗКИ КАЛІГРАФІЧНОГО ПИСЬМА БУКВ

                                       українського алфавіту

                                           МАЛІ БУКВИ

                                        ПЕРША ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

 

                                Поелементний аналіз

Мала буква «і» складається з двох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії  (кппл) із заокругленням унизу праворуч;

2) крапки.

                               Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Потім ставимо крапку над прямою похилою трохи вище від верхньої рядкової лінії (1/4h – 1,5мм).

Ширина букви: 1/2h – 2мм.

Увага! Правильно поставити крапку означає торкнутися ручкою аркуша, не підмальовуючи її.

Рахунок: раз-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «ї» складається з двох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії  (кппл) із заокругленням унизу праворуч;

2) двохкрапок.

                               Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Потім ставимо дві крапки над прямою похилою трохи вище від верхньої рядкової лінії (1/4h – 1,5мм) по обидві сторони першого елемента.

Ширина букви: 1/2h – 2мм.

Рахунок: раз-і-два-три.

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «и» складається з двох коротких прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч.

                               Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію (кппл) від верхньої рядкової лінії, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо  коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина букви: 2/3h – 2,6мм.

Увага! Прямі похилі лінії мають бути паралельні між собою.

Рахунок: раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «й» складається з трьох  елементів:

1,2) коротких прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

3) короткої горизонтальної вигнутої лінії.

                               Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент  (кппл) від верхньої рядкової лінії, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо другу коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Потім пишемо коротку пряму горизонтальну вигнуту лінію між прямими похилими лініями трохи вище від верхньої рядкової лінії (1/4h – 1,5мм)

Ширина букви: 2/3h – 2,6мм.

Увага! Прямі похилі лінії мають бути паралельні між собою.

Рахунок: раз-і-два-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «ш» складається з трьох  елементів –

 коротких прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

                               Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент  (кппл) від верхньої рядкової лінії, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо другу коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо третю коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина букви: 1 1/2h – 6мм.

Увага! Прямі похилі лінії мають бути паралельні між собою.

Рахунок: раз-і-два-і-три-і

                                           ДРУГА  ГРУПА

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «ц» складається з трьох елементів:

1,2)  коротких прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

3) малої петлі

                               Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії в напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм),, плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо другу коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм),, плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, доводимо вище нижньої рядкової лінії на 1/3h – 1,3мм),

Не відриваючи руки, приєднуємо малу петлю: ведемо ледь вигнуту коротку лінію трохи нижче нижньої рядкової, заокруглюємо вліво, далі вправо вверх, описуючи петлю, яка перетинається на нижній рядковій (довжина петлі 2мм,ширина –1/2 h тобто  2мм, ширина – 1/4  h, тобто 1мм), закінчуємо писати на середині робочого рядка.

Ширина букви –  2/3 h – 2,6мм.

Увага! Прямі похилі лінії мають бути паралельні між собою.

Рахунок: раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       Поелементний аналіз

Мала буква «щ» складається з чотирьох елементів:

1-3) коротких прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

4) малої петлі.

                                              Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо другу коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо вверх до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо третю коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, повертаємо вправо, доводимо вище нижньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто 1,3мм. .

Не відриваючи руки, приєднуємо малу петлю: ведемо ледь вигнуту коротку лінію трохи нижче нижньої рядкової, заокруглюємо вліво, далі вправо вверх, описуючи петлю, яка перетинається на нижній рядковій (довжина петлі 2мм,ширина – 1мм), закінчуємо писати на середині робочого рядка.

Ширина букви – 6мм.

Увага! Прямі похилі лінії мають бути паралельні між собою

Рахунок: раз-і-два-і-три-і-чотири-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «у» складається з двох елементів:

1) короткої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із  петлею внизу.

     Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії в напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, далі ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію, ледь не доводимо її до нижньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вліво, і вона переходить у петлю, перетинається на нижній рядковій лінії і закінчується  на середині робочого рядка(1/2h – 2мм),

Ширина букви – 2,6мм.

Довжина петлі – 6мм.

Увага! Прямі похилі лінії мають бути паралельні між собою

Рахунок: раз-і-два-і.

На сторінках прописів прописуємо малі букви першої і другої груп.

 

 14.03. 2022 року

Шановні студенти завдання на тиждень

Тема. Методика навчання письма у букварний період.

НАВЧАННЯ ПИСЬМА У БУКВАРНИЙ ПЕРІОД

У букварний період навчання дітей грамоти уроки читання проводяться за підручником «Буквар», в якому букви розташовані на сторінках з урахуванням частотності їх в українському усному мовленні, а на уроках письма цей принцип інколи порушується, оскільки дітям іноді треба писати складні за своєю будовою букви раніше, ніж прості. Отже, навчання письма відбувається паралельно з навчанням читати, бо учні, вивчивши той чи інший звук і друковану літеру, на наступному уроці того ж дня вчаться писати прописну.

Навчання письма – це спеціально відведений час для вироблення графічних навичок. Якщо в добукварний період діти писали елементи букв, то в букварний –  малі та великі букви, буквосполучення, слова і речення. Якщо мала та велика букви повністю збігаються за конфігурацією, школярі вчаться писати їх на одному уроці. В цей період  генетичний метод при навчанні письму порушується свідомо. Наприклад, діти пишуть букву  а, а ця буква належить до шостої групи, потім пишемо  ш – перша група,  о – шоста група. Пишемо букви на уроках письма відповідно до вивчення букв на уроках читання.  Цей недолік, однак, ніяк не можна виправити, бо письмо спирається на уроки читання, а зміст сторінки букваря зумовлений віковими і психологічними особливостями дітей та принципом побудови підручника.

Можна припустити, що це негативно відіб'ється на якостях письма учнів. Щоб цього не відбулося, вчителеві потрібно дотримуватись окремих правил, а саме:

1) перед написанням букви застосовувати проведення підготовчих вправ, які сприятимуть розвитку у дітей кисті руки, пальців і передпліччя, правильного проведення ліній;

2) перш ніж написати букву на дошці, доцільно розглянути її на демонстраційній картці, усно розібрати елементи;

3) при написанні на дошці чітко коментувати письмо;

4) необхідно самому готуватись до письма на класній дошці, особливо перед написанням складних за формою букв;

5) не перевантажувати дітей під час письма. На початку букварного періоду діти мусять писати 4-5 рядків, а у кінці - до 8 рядків за урок;

6) письмові вправи доцільно чергувати з усною роботою на уроці;

7) систематично контролювати позу дітей за партою, положення зошита на парті, як школярі тримають ручку. Плакат «Сиди правильно при письмі» має висіти на стіні у першому класі постійно;

8) зразки письма букв, що дає вчитель на дошці чи в зошиті, повинні відповідати зразкам, які рекомендуються Рішенням колегії МОН України, відповідають технічним характеристикам написання, подані у зошитах з друкованою основою.

Слід зазначити, що у навчанні письма треба вбачати не тільки технічну сторону. Навчання письма – це складна частина навчання грамоти, бо поряд з графічними навичками діти набувають також навичок орфографії. А це вимагає від учителя розуміння основних закономірностей і особливостей цього процесу, а також високої методичної підготовки.

У букварний період вчитель привчає дітей дотримуватись певного нахилу, розміщувати букви у словах, правильно поєднуючи їх, слова у рядку. Першокласники вчаться писати букви на однаковій відстані одна від одної, між словами у реченні робити проміжок завширшки в одну букву «о»

Навичка письма є синтетичною. Вона складається з цілого ряду вмінь, кожне з яких на етапі початкового оволодіння вимагає спеціальних вправлянь. До них належать вміння:

1)      писати вивчені букви з дотриманням правильного зображення всіх їх елементів;

2)      з'єднувати букви між собою, враховуючи графічні особливості кожної пари сусідніх літер;

3)      виконувати звуковий аналіз слова, правильно встановлюючи послідовність у ньому звуків;

4)      переводити звукові образи у графічні.

Враховуючи складність для шестирічних дітей такого комплексу дій, виконуваних майже одночасно, слід окремі з них, наприклад звуко-буквений аналіз слова, запроваджувати як вправи підготовчого характеру із застосуванням розрізної азбуки, що є для дитини також однією з форм письма – графічного зображення складу, слова.

Робота над звуковою структурою слова у зіставленні з графічною (перекодування звукових одиниць мови у графічні знаки) має бути складовою частиною всіх без винятку уроків письма у період навчання грамоти. Ця робота є, по суті, продовженням тієї, що була розпочата на уроці читання, присвяченого тій чи іншій букві.

Як і в процесі оволодіння початковою навичкою читання, на уроках письма (після того як діти засвоять рукописну форму нової літери) основною одиницею діяльності має стати склад у формі злиття приголосного звука з голосним.

Складовий принцип української графіки має стати в основі формування графічної навички, що забезпечить не тільки каліграфічне, а й грамотне письмо.

Програма з навчання грамоти передбачає деяке відставання у виробленні у шестирічних першокласників графічних навичок письма, які вимагають більшої затрати відповідних м'язових, фізичних зусиль порівняно з навичкою читання. Тому вчитель не повинен форсувати швидкість письма, не прагнути забезпечити синхронність в оволодінні тією чи іншою буквою на уроках читання і письма.

У формуванні графічної навички письма спостерігаються такі технічні етапи, відображені у відповідному навчальному посібнику –  прописах.

а) підготовчі вправи, спрямовані на оволодіння вмінням тримати ручку, орієнтуватися у графічній сітці зошита, координувати рухи вістря ручки (олівця) у межах верхньої і нижньої ліній робочого рядка (штрихування контурів фігур, обведення трафаретів, поданих пунктирними лініями, проведення прямих, ламаних і кривих ліній;

б) засвоєння основних елементів літер: короткої і довгої прямої палички, паличок з закругленням угорі і внизу, паличок з петлями, лівого і правого півовалів, овалу;

в) письмо окремих рядкових літер, які складаються виключно з елементів, опрацьованих у підготовчий період;

г) засвоєння правил поєднання букв у склади і слова; письмо складів і буквосполучень, слів;

д) відпрацювання плавного, ритмічного письма.

З 35хв уроку з шестирічними учнями на суто графічні вправи відводиться від 15 до 20 хв. Тільки під кінець навчального року на письмо може витрачатися близько 25хв уроку.

ВИДИ РОБІТ З ПИСЬМА У БУКВАРНИЙ ПЕРІОД.

Одним із найголовніших завдань уроків рідної мови у початкових класах є формування молодших школярів красивого, чіткого, каліграфічного і орфографічно правильного письма. Ці вміння починають активно формуватися в учнів у період навчання грамоти. На уроках письма, крім того, що учні оволодівають умінням перекодовувати звуки мовлення у букви, позначати їх на письмі рукописним шрифтом, вони засвоюють і такі важливі вміння орфографічного характеру, як позначення на письмі звуків у складах і словах (послідовно, без пропуску і заміни літер); роздільне написання слів у реченні; вживання великої літери для позначення початку речення та у власних назвах; позначення на письмі м'якості приголосних звуків буквами ь, і, я, ю, є; перенесення частин слів з рядка в рядок.

Враховуючи те, що в період навчання грамоти учні оволодівають уміннями записувати слова, вимова і написання яких збігаються, основну роль на всіх уроках письма має відігравати звуко-буквений аналіз слів із застосуванням розрізної азбуки. Цей аналіз має органічно поєднуватись із семантичним аналізом слів. Як і на уроках читання, на уроках письма учні працюють над збагаченням, уточненням й активізацією свого словникового запасу.

У букварний період навчання грамоти застосовуються такі види робіт, спрямовані на вироблення в учнів графічних навичок письма:

1. Підготовчі вправи, завданням яких є навчити дітей аналізувати графічну будову нової літери (з яких елементів вона складається), за допомогою зразка з додатковими орієнтирами (стрілочками) визначати послідовність накреслення всіх складових елементів.

Підготовчі вправи спочатку виконуються у вигляді уявного письма за зразком учителя на дошці крейдою або мокрим пензликом, у повітрі, на площині парти. При цьому слід пам'ятати, що зразок уявного письма вчитель мусить давати, стоячи до класу спиною, щоб уникнути дзеркального зображення літери.

Далі виконуються вправи у зошиті за зразками букв, накреслених пунктирними лініями. Усі ці підготовчі вправи до самостійного цілісного написання літери мають дати дітям уявлення про те, де, в якому саме місці робочого рядка слід розпочинати письмо, куди вести кульку ручки, в якому місці можна допустити відрив ручки від паперу, як забезпечити правильне поєднання букви з наступною.

Тільки після цього вчитель дає завдання самостійно записати у зошиті 2-3 букви, щоб виявити, як учні засвоїли графічну форму нової літери. У цей час він спостерігає за роботою учнів, дає поради, вказує на недоліки, надає індивідуальну допомогу слабшим учням.

2. Вправи, спрямовані на вироблення ритмічного письма у темпі, доступному для всіх учнів класу. Вчитель уголос дає учням орієнтир часу, який вони мають затратити на написання літери по елементах.

3. Списування з дошки, з букваря або спеціальних індивідуальних карток друкованих літер, складів, слів і найпростіших речень. Під час списування учні можуть напівголосно проговорювати звуки, які вони позначають буквами. Це проговорювання має носити складовий характер. Враховуючи те, що першокласники найчастіше пропускають букви на позначення голосних, це проговорювання може здійснюватись у такий спосіб:

– Нора, перший склад но-  пишу з буквою о, другий склад -ра пишу з буквою а. Для попередження помилок на пропуск букв, що позначають збіг приголосних, доцільно вимагати від учнів проговорювання слів у такий спосіб, який відповідає первинному їх прочитуванню, тобто з фіксацією артикуляційно і на слух тих приголосних звуків, , що стоять за межами злиття, наприклад:

–Листок, пишемо склад ли- з буквою «и», далі  букву «с», тоді -то- з буквою о, і нарешті – «к».

Учні, які списують слова без помилок, можуть із дозволу вчителя писати мовчки, без проговорювання.

4. Вибіркове списування застосовується з метою закріплення опрацьованих літер. Таку роботу учні можуть виконувати на основі матеріалу, поданого у букварі (колонки слів), на таблиці, на дошці. Завдання можуть мати такий характер:

1) виписати слова з буквою «ч» на початку слова;

2) виписати тільки слова з двох складів;

3) виписати слова, у яких буквою «з» позначено м'який приголосний;

4) виписати тільки імена дітей;

5) виписати слова, які відповідають на питання що?

5. Письмо літер, складів і найпростіших за звуко-буквеною будовою слів під диктовку. Ці фонетико-графічні диктанти за формою проведення можуть бути попереджувальні, пояснювальні і контрольні.

6. Запис складів і слів по пам'яті. Учні спочатку читають склад на дошці, називають звуки (або букви), які входять до цього складу, потім він закривається, а учні записують. Після запису склад відкривається, учні звіряють записане в зошиті із зразком, поданим на дошці рукописним шрифтом. Подібним чином виконується і запис слів з пам'яті.

7. Вправи на перевірку виконаних записів. Цьому вмінню вчитель повинен приділити особливо пильну увагу. Вже у період навчання грамоти учні повинні навчитися зіставляти із зразком свої записи, виконані у процесі як списування, так і інших видів роботи з письма. Вчитель показує, як треба здійснювати самоконтроль, промовляючи слова за складами, звіряючи їх із зразком на дошці, у підручнику чи на картці. Від цього вміння значною мірою залежатиме грамотність учнів на наступних етапах навчання.

 Тема. Основні групи навичок каліграфічного письма

    Дитина, навчаючись писати, по суті повинна оволодіти трьома основними групами навичок, а саме:

а) технічними – правильно користуватися письмовим знаряддям, координувати рухи руки, дотримуватися гігієнічних правил;

б) графічними – правильно зображувати окремі букви, склади, слова, писати букви з необхідним нахилом, розміщувати їх рівномірно в слові і в рядку , правильно з’єднувати, дотримуватися визначеної віддалі між словами;

в) орфографічними – правильно визначати звуковий і буквений склад слів, коментувати їх написання, самостійно добирати слова.

Графічні навички потребують оволодіння дитиною цілого ряду усвідомлених дій у правильному зображенні елементів букви, самої букви, поєднанні її з наступними. Для прикладу наведемо тільки перелік дій, які має виконати дитина, передаючи на письмі перший найпростіший елемент рядкової букви:

а) відступити від початку сторінки або попередньої букви на таку відстань, щоб була рівномірність, тобто зробити такий проміжок на рядку, щоб помістилась рядкова буква о чи и;

б) розпочати писати точно від верхньої рядкової лінії, не виходячи за неї і не залишаючи просвіт між початком і верхньою рядковою лінією;

в) верхню частину елемента писати у вигляді прямої, не згинаючи і не ламаючи її;

г) при проведенні лінії не робити натиску, вести зверху – вниз, а не навпаки;

д) проводити пряму лінію з невеликим нахилом праворуч;

е) в нижній частинці елемента зробити таке закруглення, як і в зразку, не звужуючи і не розширюючи його;

є) довести лінію точно до нижньої рядкової лінії, не залишаючи просвіту між ними;

ж) провести поєднувальну лінію вгору до половини висоти елемента і на такій же відстані праворуч;

з) при зв’язному письмі елементів провести поєднувальну лінію від першого елемента до верхньої рядкової таким чином, щоб при написанні другого елемента поєднання між ними і першим елементом виявилося на половині висоти другого елемента

 ІІІ. Прийоми і засоби навчання каліграфічного письма

Прийоми і засоби навчанняПрийом навчання - елемент методу, що становить сукупність навчальних ситуацій, спрямованих на досягнення його проміжної мети. Якщо метод – спосіб діяльності, що охоплює весь шлях її перебігу, то прийом –  це окремий крок, дія в реалізації методу.

Аналітико- синтетичний метод

    1. Поелементний аналіз форми писемної літери.
    2. Аналіз помилкового написання.
    3. Показ процесу написання вчителем (для всього класу, індивідуальний показ).
    4. Уявне письмо; «письмо у повітрі», «письмо пальцем на долоні протилежної руки», слідкування очима за сигналом лазерної указки на дошці чи стіні.
    5. Письмо мокрим пензлем чи серветкою на дошці.
    6. Письмо по манці чи піску.
    7. Конструювання літер з окремих елементі.

Лінійний метод

                  1.Пояснення написання вчителем.

                  2. Коментоване письмо.

                  3.Письмо у рядках-сходинках.

                   4. Графічний диктант (учитель диктує елементи букв або букви, учні пишуть у зошитах)

                   5. Списування з готового зразка («письмо за аналогією», «пиши, як я»

                   6.Письмо на індивідуальних планшетах, дошках (тренування перед написанням у зошиті).

Тактовий метод

  1. Письмо під лічбу.
  2. Тактування (плескання у долоні, вистукування олівцем по столу, відбивання ритму ногою.
  3. Письмо букви у ритмі промовляння назви її художнього образу:

а  -сли-ва, б – жу-ра-вель, в- ко-ло-сок, г – ка-чеч-ка, м – ми-ше-ня, ж – жук-гу-де-жук,

Д – рав-лик-пов-зе.

Копіювальний метод

  1. наведення (обведення) елемента букви або букви.
  2. Письмо «сухим пером» або зворотною стороною ручки.
  3. Тактильне письмо (використання шорсткого матеріалу, обведення по ньому елементів букв або букв).
  4. Калькування (накладання кальки на зразок, проведення аналізу; самостійне написання,  а потім накладання кальки на написане самостійно – аналіз написаного).

Генетичний метод

  1. Нарощування елементів і-ї, с-є, л-м, і-ш та відрязняння подібних букв.
  2. Узагальнення писемних букв (за основним елементом і-и-ш- ц-щ).

Метод Карстера

  1. Накреслення елементів збільшеного розміру.
  2. Зображення літер і складів пов’язаних особливими штрихами.
  3. Письмо слів без будь-яких допоміжних ліній (на папері без лінійок).

Етапи формування графічної дії:

  1. розглядаємо та аналізуємо букву;
  2. виділяємо основні складові її елементи;
  3. згадуємо і прописуємо їх у повітрі;
  4. орієнтуємося на листі зошита: визначаємо рядок, на якому будемо писати та місце на ньому;
  5. ставимо ручку на потрібне місце рядка та прописуємо перший елемент;
  6.  продовжуємо писати наступні елементи.

Уроки повинні відповідати таким вимогам:

  • виховний та розвивальний характер кожного уроку;
  • ясність навчальної мети;
  • наступність та перспективність;
  • різноманітність методичних засобів і прийомів, варіативність у роботі;
  • використання дидактичних ігор;
  • включення всіх учнів в активну діяльність з урахуванням їхніх індивідуальних можливостей;
  • формування в учнів загальнонавчальних умінь і навичок;
  • науковість, доступність матеріалу тощо.
  • забезпечення учням мовного середовища;
  • розвиток мовлення учнів на кожному уроці читання й письма;
  • систематичність аналітико-синтетичних вправ;
  • 2/3 уроку належить роботі, яка сприяє формуванню умінь та навичок читання і письма;
  • уроки читання й письма – нерозривна єдність, продовження один одного.

 Тема. Структура уроку письма добукварного періоду

 

1.Повторення гігієнічних і технічних правил письма (правильно сидіти за партою, правильно тримати ручку чи олівець, розміщення зошита на парті. Можна використати віршовані рядки, запросити казкових героїв (малюнки).

2.Відтворення матеріалу, вивченого на уроці читання (взаємозв’язок між уроком читання і письма). Розгляд ілюстративного матеріалу, сторінки прописів, складання коротенької розповіді, речення за малюнком, аналіз поданих схем, речень, доповнення незавершених звуко-складових схем.

3.Повідомлення теми і завдань уроку у цікавій формі.

4.Показ вчителем написання нового елемента на дошці з коментуванням алгоритму дій.

5. Розгляд зразків елементів, поданих у рядку зошита, аналіз.

6.підготовчі вправи у прописах, окремому зошиті (штрихування, вписування ліній за малюнком, у малюнку, вправи-малюнки індивідуального характеру, запропоновані вчителем)

7. Написання елементів букви з використання різноманітних прийомів: у повітрі, по сухому, мокрим пензлем тощо.

8. Написання елементів у першому рядку зошита.

9 Розгляд написаного і аналіз, дописування елементів у відведених рядках.

10. Розфарбування малюнків.

11. Підсумок уроку. Рефлексія.

Протягом уроку для відпочинку учнів проводяться 2 пальчикові зарядки та фізкультхвилинка.

Структура уроку письма букварного періоду:

1. Повторення вивченого на уроці читання.

Види робіт: звукові аналітичні і синтетичні вправи: впізнавання звуків у вказаних словах з визначенням місця звучання; доповнення запропонованих складів іншими вказаними звуками для утворення слів; утворення злиття із вказаними звуками; складання моделей складів, слів, речень; аналіз запропонованих слів, речень, їх моделей і т. ін.

2. Показ зразка писаної літери.

Види робіт: аналіз демонстраційного зразка писаної літери на картці, розлінованої за сіткою зошита, збільшеної в 20 разів; аналіз зразка літери, записаної заздалегідь на дошці; зіставлення друкованої і писаної літери.

3. Аналіз будови букви з переліком її елементів.

Види робіт: структурний аналіз писаної букви; називання елементів букви.

4. Засвоєння конфігурації літери.

Види робіт: показ написання букви на дошці з поясненням послідовності зображення елементів; ,,писання” учнями букви в повітрі з орієнтацією на показ учителя; аналіз зразка букви в зошитах, усне пояснення порядку зображення елементів.

5. Вправи з письма.

Види робіт: писання літери за пунктирними зразками у зошиті (з друкованою основою); писання літери за зразком, написаним учителем; писання трьох літер (самостійно), зіставлення написаних літер із зразком, аналіз помилок.

6. Фізкультхвилинка.

7. Дописування рядка літери.

8. Звуко-буквений аналіз слова з конструюванням звуко-складової схеми фішками і викладанням із букв розрізної азбуки.

9. Динамічна пауза.

10. Писання другого рядка букви (друга частина рядка – письмо під такт).

11. Аналітико-синтетичні вправи з наступним записом окремих складів, слів.

Види робіт: звуковий аналіз вказаного складу, слова з наступним записом за зразком; визначення типів з’єднань даної літери з іншими та їх запис; добір слів із вказаною літерою (звуком), які відповідають на запитання хто? що? який? (яка? яке?), що зробив? що робить? і т. ін.; складання з одним із слів речення і т. ін.

12. Списування.

Види робіт: списування з друкованого матеріалу (рукописного) складів, слів, речень; списування з ускладнюючими елементами: дописати літеру (склад), переставити склади (літери), підкреслити злиття м’якого (твердого) приголосного з голосним, вказані види з’єднань букв.

13. Слухове письмо.

Види робіт: диктант букв, складів; запис на слух одно-, дво- і трискладових слів, написання яких збігається з вимовою; самодиктант складів, слів, прочитаних із дошки (таблиці, картки); коментоване письмо букв, складів, слів; перевірка написаного.

14. Підсумок уроку. Рефлексія

Види робіт: називання букви, яку вчилися писати; впізнавання літери за елементами; звуко-буквенний аналіз слова з вивченою літерою; розгадування загадок про вивчену букву; конструювання слів і запис їх на дошці; ігрові завдання. 

  






КАЛІГРАФІЯ (ГРАФІКА ПИСЬМА)

Шановні здобувачі освіти, завдання зкаліграфії за 24.01.2022 року.

1. Перенести теоретичний матеріал до конспектів лекцій.

2. Проаналізуйте розділ програми «Навчання грамоти». Виділіть основні вимоги щодо навчання письма у початковй школі. (завдання з попереднього заняття).

3. Виконайте завдання в прописах (стор.2-4)


1.1 Каліграфія як наука, її завдання.

                                                                              Почерк – геометрія душі

Платон

 

Мова – це основний засіб спілкування, і  майбутні вчителі початкових класів повинні прищеплювати учням любов до неї, вміння відчувати й осягати її глибинний зміст і чарівну красу.

Справедливо писав К.Д. Ушинський:  « У світлих, прозорих глибинах народної мови відображається не одна природа рідної країни, але й уся історія духовного життя народу». В.О. Сухомлинський наголошував, що  без поваги  до рідного слова не може бути не всебічної людської вихованості, ні духовної культури.

За допомогою мови люди набувають нових знань. Важливо вміти передавати усне мовлення в писемній формі. Але письмо повинно бути красивим, чітким, каліграфічним, тоді можна буде легко із задоволенням читати його.

Мета навчальної дисципліни

         Метою викладання навчальної дисципліни «Каліграфія (графіка письма)» є озброєння майбутніх учителів теоретичними знаннями  та практичними вміннями з каліграфії; формування методичної компетенції  галузі навчання учнів початкової школи, професійних якостей в оволодінні технологією навчання молодших школярів каліграфічного письма (навчити правильно і красиво писати літери, поєднуючи їх у словах і складах, враховувати закономірності формування чіткого й й швидкого, правильного  і безвідривного письма), оволодіння методикою проведення  каліграфічних хвилинок у 2-4 класах, вироблення каліграфічного почерку в майбутніх педагогів і методики вироблення каліграфічного письма в молодших школярів.

Основні завдання навчальної дисципліни

     Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні володіти знаннями про:

- типи письма, що лягли в основу розвитку культури;

- методи навчання каліграфічного письма;

- умови навчання письма та письмове приладдя;

- види та прийоми роботи у проведенні уроків письма;

- порядок ведення, перевірки зошитів та оцінювання робіт із каліграфії;

- особливості роботи з ліворукими дітьми.

Майбутні вчителі початкової школи повинні бути добре обізнаними  із особливостями правильного письма та його методикою, а саме:

- орієнтуватися в лініях зошитів із графічними сітками № 1, 2, 3, 5 та навчати цієї орієнтації учнів початкових класів;

- формувати в дітей навички правильного сидіння за партою, тримання ручки і  зошита під час письма;

- називати елементи букв, пояснювати учням їхнє написання, каліграфічно зображувати елементи в зошиті та на дошці;

- каліграфічно правильно зображувати рукописні рядкові і великі букви;

- самостійно складати плани-конспекти уроків письма добукварного, букварного та післябукварного періодів;

- розробляти каліграфічні хвилинки для вдосконалення графічної навички письма в учнів 2-4 класів;

- виявляти недоліки в письмі учнів та добирати графічні вправи для їхнього виправлення;

- каліграфічно писати цифри арабського шрифту, пояснювати їхнє зображення учням, навчати дітей відповідно до вимог оформлювати зошити з математики.

Програмні результати навчання

1. Знати сучасні теоретичні основи освітніх галузей, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти.

2. Розуміти мету, завдання, зміст, методи, організаційні форми й засоби початкової освіти, суть процесів виховання, навчання й розвитку учнів початкової школи (педагогічна компетентність + ПКК). Знати структуру календарно-тематичного планування з навчання грамоти, особливості ведення журналу обліку успішності учнів цього періоду.

3. Розуміти вікові особливості дітей молодшого шкільного віку, індивідуальні відмінності в перебігу пізнавальних процесів учнів початкової школи.

4. Розуміти закономірності та теорію процесу навчального пізнання, сучасні навчальні технології.

5.Знати суть методичних систем навчання учнів початкової школи освітніх галузей/змістових ліній, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти

6. Знати зміст нормативних документів, що реґламентують початкову освіту: Державний стандарт початкової освіти, навчальні програми предметів, які вивчаються в початковій школі, критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи.

7. Застосовувати знання, вміння й навички, що становлять теоретичну основу освітніх галузей, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти, під час розв’язування навчально-пізнавальних і професійно- зорієнтованих задач.

8. Володіти методиками вивчення індивідуальних особливостей перебігу пізнавальних процесів учнів початкової школи та стратегії їх урахування  в процесі навчання, розвитку й виховання учнів. Складати психолого- педагогічну характеристику на учня та клас.

9. Проектувати процес навчання з предмета у вигляді календарно-тематичного планування для певного класу.

10. Моделювати процес навчання учнів початкової школи з української мови: розробляти проекти уроків та їхні фрагменти, методику роботи над окремими видами завдань, створювати методику підготовчої роботи, ознайомлення та формування уявлень і понять, умінь та навичок з метою опанування учнями певних елементів змісту програми.

11. Проводити моніторинг якості навчальних досягнень учнів з певної теми. Здійснювати контроль і оцінювання навчальних досягнень учнів згідно  з критеріями оцінювання та у відповідності до Державних вимог до рівня навчальних досягнень учнів, визначених у програмі з певного предмета.

12. Проводити уроки з української мови  в початковій школі, аналізувати урок щодо досягнення його мети й завдань, оцінювати ефективність застосованих форм, методів, засобів і технологій.

13. Проєктувати зміст і методику проведення уроків з української мови добукварного, букварного та після букварного періодів.

14. Здійснювати комунікацію, орієнтуючись на стилі мовленнєвого спілкування у процесі вирішення професійно-педагогічних задач.

15. Прогнозувати, проєктувати та коригувати педагогічну комунікацію  з іншими суб’єктами освітнього процесу початкової школи на засадах етики професійного спілкування, застосовуючи правила мовленнєвого етикету.

16. Використовувати засоби вербальної та невербальної комунікації задля підвищення рівня професійної культури майбутнього вчителя.

17. Вчитися упродовж життя й удосконалювати з високим рівнем автономності набуту під час навчання кваліфікацію.

18. Аналізувати соціально та особистісно значущі світоглядні проблеми, приймати рішення на основі сформованих ціннісних орієнтацій.

19. Створювати рівноправний і справедливий клімат, що сприяє навчанню всіх учнів, незалежно від соціально-культурно-економічного контексту.

1.2            Звязок каліграфії з іншими науками.

Каліграфія в системі наук

 


Мовознавство                                    Психолого-                                 Графологія

                                                         педагогічні науки

Орфоепія    Орфографія

                                                      Психологія     Педагогіка

       Графіка

                                                       Логіка            Дидактика

 

                                                                                                  Палеографія

Методика навчання письма тісно повязана з різними науковими дисциплінами і передовою шкільною практикою.

Безпосередній звязок ця навчальна дисципліна має з мовознавством,  а саме такими його розділами: орфоепією, графікою та орфографією.

Орфоепія   це розділ науки про мову, що вивчає систему норм літературної вимови. Спочатку формувалась система орфоепічних норм, аа потім людина навчилася писати, тобто графічно передавати свої думки наступним поколінням.

Графіка   це сукупність усіх засобів окремої писемності, сукупність накреслень, якими усне мовлення передається на письмі.

Звичайно, замало знати графіку, слід ще вміти правильно написати певне слово, а саме цим і займається орфографія.

Орфографія   історично сформована й загальноприйнята система правил національної мови щодо способів передачі мовлення на письмі.

Палеографія    історико-філологічна дисципліна, обєктом дослідження якої є історія письма, його еволюція (переважно на основі давніх памяток)  та характерних особливосях на певних етапах розвитку. Цей термін зявився  у XVII ст.

Термін «графологія» був введений французьким абатом Жаном-Іпполітом Мішоном у 1871 році. Систематизувавши окремі відомості про почерк, він видав книгу «Таємниця письма», де вжив цей термін. Кращим графологом світу називають американку Шейлі Курц, яка разом з п’ятьма співробітниками на основі аналізу почерку визначає до 300 рис характеру людини, нахилів та уподобань писаря.

У формуванні каліграфічного письма вчитель обов’язково спирається на психолого-педагогічні науки, зокрема психологію та педагогіку. Психологія озброює учителя знаннями про особливості психічного розвитку дітей молодшого шкільного віку, особливостями їхньої уваги, мислення, пам’яті тощо. Педагогіка допомагає педагогу дібрати відповідні форми, засоби, методи, прийоми навчання, щоб на уроці письма дітям було цікаво, щоб це не був примус, а переважало прагнення до пізнання.

            Такий же  тісний  зв’язок  методика  навчання  письма має   із  логікою – наукою про закони і різновиди мислення, способи пізнання  та умови істинності знань і суджень), бо формує логічне мислення під час коментування букви, що пишеться учнем. Учитель використовує ті прийоми людського мислення, які  в процесі пізнання забезпечують обєктивність істини написання літери. Тільки логічність мислення першокласників дасть можливість правильно засвоїти конфігурацію букви, а отже, і запам’ятати її.

Методика навчання письма має також зв’язок з усіма іншими дисциплінами, що викладаються в закладах, де готують учителів початкової школи, адже під час виконання будь-якого письмового завдання чи певної вправи майбутній педагог мусить писати каліграфічно, тобто і грамотно, і охайно, і гарно.18.11.2020 року



 

                                ЧЕТВЕРТА ГРУПА ВЕЛИКИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Л» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

1)    довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу  праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи елементи на середині допоміжного рядка (1/2 h – 3мм), ведемо у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Рахунок: раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «М» складається з двох елементів:

1)   довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2,3)двох довгих прямих похилих ліній із заокругленням унизу  праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи перші два елементи на середині допоміжного рядка (1/2 h – 3мм), ведемо у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи другий і третій  елементи на відстані  (1/2 h + h ),  тобто на 1мм вище від верхньої рядкової,  не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Ширина букви : h – 4мм.

Рахунок: Рахунок: раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «А» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

1)    довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу  праворуч;

2)     короткої горизонтальної лінії.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи елементи на середині допоміжного рядка (1/2 h – 3мм), ведемо у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати  другий елемент на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент – коротку горизонтальну лінію –  пишемо по верхній рядковій лінії, не виходячи за межі лівої та правої частин букви довжиною 3 мм.

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Рахунок: раз-і-два-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Г» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої  лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) короткої горизонтальної вигнутої лінії.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, пишемо коротку горизонтальну вигнуту лінію довжиною h, тобто 4 мм, доводячи її до верхньої рядкової лінії.

Ширина заокруглень: 1/2 h – 3мм.

Рахунок: раз-і-два

 

                              ПЯТА  ГРУПА ВЕЛИКИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Г» складається з двох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм),

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «П» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 2,5 h, тобто 10мм за другий елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два і-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Т» складається з чотирьох елементів:

1) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) довгої прямої похилої лінії

3) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

4) прямої горизонтальної лінії із  заокругленням зліва вниз.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз  довгу пряму похилу лінію до нижньої рядкової.

Відриваємо руку. Третій елемент починаємо писати від верхньої надрядкової лінії, відступивши вправо на відстань h, тобто 4мм. Ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм).

Відриваємо руку. Четвертий елемент починаємо писати від середини допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), заокруглюємо ліворуч угору й праворуч до верхньої міжрядкової лінії, по якій ведемо пряму горизонтальну лінію довжиною 3h, тобто 12мм за третій елемент на ширину правого заокруглення.

Ширина букви:1,5 h – 6мм.

Рахунок: раз-і- два- три і-і-чотири.

 

                            ШОСТА  ГРУПА ВЕЛИКИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Я» складається з трьох елементів:

1) довгої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2) великого овалу;

3) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h, тобто 1,3мм; ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової

Не доводячи її до верхньої міжрядкової лінії 1/3 h, тобто 2мм, починаємо писати великий овал: заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вліво вниз, пишемо півовал, трохи не доводячи до верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто 2мм, заокруглюємо вправо вниз, торкаючись верхньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вверх і ведемо лінію до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, поєднуючи перші два  елементи на середині допоміжного рядка,  ведемо її у напрямку до нижньої рядкової лінії, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Увага! Висота овала у букві h, тобто 6мм.

Ширина букви: h – 4мм.

Рахунок: раз-і- два- і-три -і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «О» складається з одного елемента – великого лівого овалу.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати  трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал  у напрямку до нижньої рядкової лінії , не доводячи до нижньої рядкової(1/2 h – 2мм),  плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію із початком написання елемента.

Ширина букви: 1,5 h – 6мм.

Рахунок і-раз-і.         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Ю» складається з чотирьох елементів:

     1) штриха;

2) довгої прямої похилої  лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) короткої горизонтальної лінії;

3) великого лівого овалу;

                                   Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), ведемо до неї штрих управо вверх.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Коротку горизонтальну лінію приєднуємо до першого елемента на ½ (h+ h), тобто на 1мм вище від верхньої рядкової лінії. Її довжина –  ½ ширини овалу, тобто 3мм.

Четвертий елемент починаємо писати  трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, пишемо вниз півовал  у напрямку до нижньої рядкової лінії , не доводячи до нижньої рядкової(1/2 h – 2мм),  плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію із початком написання елемента.

Ширина букви: 2 h – 8мм.

Рахунок і-раз-ідва-і-три-і.         

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Ф» складається з трьох елементів:

     1) великого лівого овалу;

2) довгої прямої похилої  лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3) великого правого овалу;

                                   Послідовність написання

Починаємо писати великий лівий овал від середини допоміжного рядка (1/3 h – 3мм),   заокруглюємо вліво вверх, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо  півовал  уліво вниз , трохи  не доводячи до верхньої рядкової на 1/3 h , тобто на 2мм, заокруглюємо вправо вниз, торкаючись її, далі  заокруглюємо вправо вверх , закінчуємо писати на верхній міжрядковій лінії.

Не відриваючи руки, пишемо  довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової, поєднуючи перші два елементи на середині допоміжного рядка

(1/2 h – 3мм), ведемо її у напрямку до нижньої рядкової; на невеликій відстані від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо ліворуч, торкаючись її, закінчуємо писати елемент трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати великий правий овал від точки початку великого лівого овалу, заокруглюємо управо вверх, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо півовал вправо вниз; трохи не доводячи до верхньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто на 2мм, заокруглюємо вліво вниз, торкаючись верхньої рядкової; далі заокруглюємо вліво вверх, ведемо лінію до точки початку написання елемента.

Увага! Висота овалу у букві – h, тобто 6мм.

Ширина букви: 1,5 h – 6мм.

Поєднання першого-третього елементів ½ h

Рахунок і-раз-ідва-і-і-три-і.         

                                         Другий варіант

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої міжрядкової лінії. Не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Великий лівий овал поєднуємо з першим елементом на середині допоміжного рядка(1/2 h – 3мм).

Починаємо писати великий лівий овал від середини допоміжного рядка (1/3 h – 3мм),  заокруглюємо вліво вверх, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо  півовал  уліво вниз , трохи  не доводячи до верхньої рядкової на 1/3 h , тобто на 2мм, заокруглюємо вправо вниз, торкаючись її, далі  заокруглюємо вправо вверх і ведемо лінію, поєднуючи її із початком написання елемента.

Відриваємо руку. Починаємо писати великий правий овал від точки початку великого лівого овалу: заокруглюємо управо вверх, торкаємося верхньої міжрядкової лінії, далі пишемо півовал вправо вниз; трохи не доводячи до верхньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто на 2мм, заокруглюємо вліво вниз, торкаючись верхньої рядкової; далі заокруглюємо вліво вверх, ведемо лінію до точки початку написання елемента.

Увага! Висота овалу у букві – h, тобто 6мм.

Ширина букви: 1,5 h – 6мм.

 

 

 





09.11. 2020року

 

Шановні студенти, ми розпочинаємо писати з вами великі букви, що розподілені за групами як і малі букви..

1.Протягом цього тижня вам потрібно:

- написати теоретичне питання у конспекті;

- записати алгоритм написання великих букв 1-3 груп на карточках (листи А-4);

- прописати всі ці букви у прописах на відповідних сторінках;

- прописати по два рядочки кожної букви цих груп у зошитах для практичних робіт;

- заповнити всі сторінки прописів, де розміщено завдання з буквами , алгоритм написання яких ми вивчили: склади, слова, речення.

2.

2.1 Увага! Ви не виконуєте  у прописах завдання, у яких є великі букви 4-8  груп.

2.2 Увага! Ви заповнюєте ваші залікові роботи (листи А4). Прописуєте букви на титульній стороні. Залікові роботи, прописи, конспекти і зошити для практичних робіт вам потрібно буде передати  для підсумкової  перевірки 15.12. 2020 року у зручний для вас спосіб.

Оцінки за ці види роботи буде враховано при виставленні оцінки за семестр.

Успіхів вам!!!


Тема. Методика навчання письма у букварний період.

НАВЧАННЯ ПИСЬМА У БУКВАРНИЙ ПЕРІОД

У букварний період навчання дітей грамоти уроки читання проводяться за підручником «Буквар», в якому букви розташовані на сторінках з урахуванням частотності їх в українському усному мовленні, а на уроках письма цей принцип інколи порушується, оскільки дітям іноді треба писати складні за своєю будовою букви раніше, ніж прості. Отже, навчання письма відбувається паралельно з навчанням читати, бо учні, вивчивши той чи інший звук і друковану літеру, на наступному уроці того ж дня вчаться писати прописну.

Навчання письма – це спеціально відведений час для вироблення графічних навичок. Якщо в добукварний період діти писали елементи букв, то в букварний –  малі та великі букви, буквосполучення, слова і речення. Якщо мала та велика букви повністю збігаються за конфігурацією, школярі вчаться писати їх на одному уроці. В цей період  генетичний метод при навчанні письму порушується свідомо. Наприклад, діти пишуть букву  а, а ця буква належить до шостої групи, потім пишемо  ш – перша група,  о – шоста група. Пишемо букви на уроках письма відповідно до вивчення букв на уроках читання.  Цей недолік, однак, ніяк не можна виправити, бо письмо спирається на уроки читання, а зміст сторінки букваря зумовлений віковими і психологічними особливостями дітей та принципом побудови підручника.

Можна припустити, що це негативно відіб'ється на якостях письма учнів. Щоб цього не відбулося, вчителеві потрібно дотримуватись окремих правил, а саме:

1) перед написанням букви застосовувати проведення підготовчих вправ, які сприятимуть розвитку у дітей кисті руки, пальців і передпліччя, правильного проведення ліній;

2) перш ніж написати букву на дошці, доцільно розглянути її на демонстраційній картці, усно розібрати елементи;

3) при написанні на дошці чітко коментувати письмо;

4) необхідно самому готуватись до письма на класній дошці, особливо перед написанням складних за формою букв;

5) не перевантажувати дітей під час письма. На початку букварного періоду діти мусять писати 4-5 рядків, а у кінці - до 8 рядків за урок;

6) письмові вправи доцільно чергувати з усною роботою на уроці;

7) систематично контролювати позу дітей за партою, положення зошита на парті, як школярі тримають ручку. Плакат «Сиди правильно при письмі» має висіти на стіні у першому класі постійно;

8) зразки письма букв, що дає вчитель на дошці чи в зошиті, повинні відповідати зразкам, які рекомендуються Рішенням колегії МОН України, відповідають технічним характеристикам написання, подані у зошитах з друкованою основою.

Слід зазначити, що у навчанні письма треба вбачати не тільки технічну сторону. Навчання письма – це складна частина навчання грамоти, бо поряд з графічними навичками діти набувають також навичок орфографії. А це вимагає від учителя розуміння основних закономірностей і особливостей цього процесу, а також високої методичної підготовки.

У букварний період вчитель привчає дітей дотримуватись певного нахилу, розміщувати букви у словах, правильно поєднуючи їх, слова у рядку. Першокласники вчаться писати букви на однаковій відстані одна від одної, між словами у реченні робити проміжок завширшки в одну букву «о»

Навичка письма є синтетичною. Вона складається з цілого ряду вмінь, кожне з яких на етапі початкового оволодіння вимагає спеціальних вправлянь. До них належать вміння:

1)       писати вивчені букви з дотриманням правильного зображення всіх їх елементів;

2)       з'єднувати букви між собою, враховуючи графічні особливості кожної пари сусідніх літер;

3)       виконувати звуковий аналіз слова, правильно встановлюючи послідовність у ньому звуків;

4)       переводити звукові образи у графічні.

Враховуючи складність для шестирічних дітей такого комплексу дій, виконуваних майже одночасно, слід окремі з них, наприклад звуко-буквений аналіз слова, запроваджувати як вправи підготовчого характеру із застосуванням розрізної азбуки, що є для дитини також однією з форм письма – графічного зображення складу, слова.

Робота над звуковою структурою слова у зіставленні з графічною (перекодування звукових одиниць мови у графічні знаки) має бути складовою частиною всіх без винятку уроків письма у період навчання грамоти. Ця робота є, по суті, продовженням тієї, що була розпочата на уроці читання, присвяченого тій чи іншій букві.

Як і в процесі оволодіння початковою навичкою читання, на уроках письма (після того як діти засвоять рукописну форму нової літери) основною одиницею діяльності має стати склад у формі злиття приголосного звука з голосним.

Складовий принцип української графіки має стати в основі формування графічної навички, що забезпечить не тільки каліграфічне, а й грамотне письмо.

Програма з навчання грамоти передбачає деяке відставання у виробленні у шестирічних першокласників графічних навичок письма, які вимагають більшої затрати відповідних м'язових, фізичних зусиль порівняно з навичкою читання. Тому вчитель не повинен форсувати швидкість письма, не прагнути забезпечити синхронність в оволодінні тією чи іншою буквою на уроках читання і письма.

У формуванні графічної навички письма спостерігаються такі технічні етапи, відображені у відповідному навчальному посібнику –  прописах.

а) підготовчі вправи, спрямовані на оволодіння вмінням тримати ручку, орієнтуватися у графічній сітці зошита, координувати рухи вістря ручки (олівця) у межах верхньої і нижньої ліній робочого рядка (штрихування контурів фігур, обведення трафаретів, поданих пунктирними лініями, проведення прямих, ламаних і кривих ліній;

б) засвоєння основних елементів літер: короткої і довгої прямої палички, паличок з закругленням угорі і внизу, паличок з петлями, лівого і правого півовалів, овалу;

в) письмо окремих рядкових літер, які складаються виключно з елементів, опрацьованих у підготовчий період;

г) засвоєння правил поєднання букв у склади і слова; письмо складів і буквосполучень, слів;

д) відпрацювання плавного, ритмічного письма.

З 35хв уроку з шестирічними учнями на суто графічні вправи відводиться від 15 до 20 хв. Тільки під кінець навчального року на письмо може витрачатися близько 25хв уроку.

ВИДИ РОБІТ З ПИСЬМА У БУКВАРНИЙ ПЕРІОД.

Одним із найголовніших завдань уроків рідної мови у початкових класах є формування молодших школярів красивого, чіткого, каліграфічного і орфографічно правильного письма. Ці вміння починають активно формуватися в учнів у період навчання грамоти. На уроках письма, крім того, що учні оволодівають умінням перекодовувати звуки мовлення у букви, позначати їх на письмі рукописним шрифтом, вони засвоюють і такі важливі вміння орфографічного характеру, як позначення на письмі звуків у складах і словах (послідовно, без пропуску і заміни літер); роздільне написання слів у реченні; вживання великої літери для позначення початку речення та у власних назвах; позначення на письмі м'якості приголосних звуків буквами ь, і, я, ю, є; перенесення частин слів з рядка в рядок.

Враховуючи те, що в період навчання грамоти учні оволодівають уміннями записувати слова, вимова і написання яких збігаються, основну роль на всіх уроках письма має відігравати звуко-буквений аналіз слів із застосуванням розрізної азбуки. Цей аналіз має органічно поєднуватись із семантичним аналізом слів. Як і на уроках читання, на уроках письма учні працюють над збагаченням, уточненням й активізацією свого словникового запасу.

У букварний період навчання грамоти застосовуються такі види робіт, спрямовані на вироблення в учнів графічних навичок письма:

1. Підготовчі вправи, завданням яких є навчити дітей аналізувати графічну будову нової літери (з яких елементів вона складається), за допомогою зразка з додатковими орієнтирами (стрілочками) визначати послідовність накреслення всіх складових елементів.

Підготовчі вправи спочатку виконуються у вигляді уявного письма за зразком учителя на дошці крейдою або мокрим пензликом, у повітрі, на площині парти. При цьому слід пам'ятати, що зразок уявного письма вчитель мусить давати, стоячи до класу спиною, щоб уникнути дзеркального зображення літери.

Далі виконуються вправи у зошиті за зразками букв, накреслених пунктирними лініями. Усі ці підготовчі вправи до самостійного цілісного написання літери мають дати дітям уявлення про те, де, в якому саме місці робочого рядка слід розпочинати письмо, куди вести кульку ручки, в якому місці можна допустити відрив ручки від паперу, як забезпечити правильне поєднання букви з наступною.

Тільки після цього вчитель дає завдання самостійно записати у зошиті 2-3 букви, щоб виявити, як учні засвоїли графічну форму нової літери. У цей час він спостерігає за роботою учнів, дає поради, вказує на недоліки, надає індивідуальну допомогу слабшим учням.

2. Вправи, спрямовані на вироблення ритмічного письма у темпі, доступному для всіх учнів класу. Вчитель уголос дає учням орієнтир часу, який вони мають затратити на написання літери по елементах.

3. Списування з дошки, з букваря або спеціальних індивідуальних карток друкованих літер, складів, слів і найпростіших речень. Під час списування учні можуть напівголосно проговорювати звуки, які вони позначають буквами. Це проговорювання має носити складовий характер. Враховуючи те, що першокласники найчастіше пропускають букви на позначення голосних, це проговорювання може здійснюватись у такий спосіб:

– Нора, перший склад но-  пишу з буквою о, другий склад -ра пишу з буквою а. Для попередження помилок на пропуск букв, що позначають збіг приголосних, доцільно вимагати від учнів проговорювання слів у такий спосіб, який відповідає первинному їх прочитуванню, тобто з фіксацією артикуляційно і на слух тих приголосних звуків, , що стоять за межами злиття, наприклад:

–Листок, пишемо склад ли- з буквою «и», далі  букву «с», тоді -то- з буквою о, і нарешті – «к».

Учні, які списують слова без помилок, можуть із дозволу вчителя писати мовчки, без проговорювання.

4. Вибіркове списування застосовується з метою закріплення опрацьованих літер. Таку роботу учні можуть виконувати на основі матеріалу, поданого у букварі (колонки слів), на таблиці, на дошці. Завдання можуть мати такий характер:

1) виписати слова з буквою «ч» на початку слова;

2) виписати тільки слова з двох складів;

3) виписати слова, у яких буквою «з» позначено м'який приголосний;

4) виписати тільки імена дітей;

5) виписати слова, які відповідають на питання що?

5. Письмо літер, складів і найпростіших за звуко-буквеною будовою слів під диктовку. Ці фонетико-графічні диктанти за формою проведення можуть бути попереджувальні, пояснювальні і контрольні.

6. Запис складів і слів по пам'яті. Учні спочатку читають склад на дошці, називають звуки (або букви), які входять до цього складу, потім він закривається, а учні записують. Після запису склад відкривається, учні звіряють записане в зошиті із зразком, поданим на дошці рукописним шрифтом. Подібним чином виконується і запис слів з пам'яті.

7. Вправи на перевірку виконаних записів. Цьому вмінню вчитель повинен приділити особливо пильну увагу. Вже у період навчання грамоти учні повинні навчитися зіставляти із зразком свої записи, виконані у процесі як списування, так і інших видів роботи з письма. Вчитель показує, як треба здійснювати самоконтроль, промовляючи слова за складами, звіряючи їх із зразком на дошці, у підручнику чи на картці. Від цього вміння значною мірою залежатиме грамотність учнів на наступних етапах навчання.

 

ЄДИНІ ЗРАЗКИ КАЛІГРАФІЧНОГО ПИСЬМА БУКВ

українського алфавіту

                                           ВЕЛИКІ БУКВИ

                                   ПЕРША ГРУПА ВЕЛИКИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            Поелементний аналіз

Велика буква «І» складається з двох елементів:

1)     штриха;

2)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч.

                                       Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії,  (1/3 h – 2мм),ведемо штрих управо вверх до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії.

Увага ! Крапку над великою буквою «І» не ставимо.

Ширина букви – 3мм

Рахунок і-раз-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              Поелементний аналіз

Велика буква «Ї» складається з трьох елементів:

1)     штриха;

2)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3)     двох крапок.

                                          Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо штрих управо вверх до верхньої міжрядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії.

Потім ставимо дві крапки вище верхньої міжрядкової лінії над прямою похилою(1/4 h – 1,5мм), по обидві її сторони.

Ширина букви – 3мм

Рахунок і-раз-і-два-три.

 

                              ДРУГА ГРУПА ВЕЛИКИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «И» складається з двох елементів:

1)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, внизу – праворуч;

2)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч.

                                      Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її закінчуємо писати  на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч – не менше  1/2 h – 2мм

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Й» складається з трьох елементів:

1)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, унизу – праворуч;

2)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3)     короткої горизонтальної вигнутої лінії.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм); від нижньої рядкової лінії робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її закінчуємо написання елемента на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Потім пишемо кротку горизонтальну вигнуту лінію між прямими похилими трохи вище від верхньої міжрядкової лінії ((1/4 h – 1,5мм), не поєднуючи її з іншими елементами.

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            Поелементний аналіз

Велика буква «Ш» складається з трьох елементів:

1)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, внизу – праворуч;

2,3) двох довгих прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

                                        Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії(1/3 h – 1,3мм) робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її, закінчуємо написання елемента на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 6мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Велика буква «Ц» складається з трьох елементів:

1)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу – праворуч;

2)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу праворуч;

3)     малої петлі.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її , доводимо вище нижньої рядкової лінії на 1/3 h, тобто 1,3мм.

Не відриваючи руки, приєднуємо малу петлю: ведемо ледь вигнуту коротку лінію трохи нижче нижньої рядкової, заокруглюємо вліво, далі вправо вверх, описуючи петлю, яка перетинається на нижній рядковій (довжина петлі – 2мм, ширина – 1мм), закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Поелементний аналіз

Велика буква «Щ» складається з чотирьох елементів:

1)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, унизу – праворуч;

2,3) двох довгих прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч;

4)     малої петлі.

                                            Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо в напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової; від нижньої рядкової лінії(1/3 h – 1,3мм) робимо заокруглення вправо, торкаючись її, ведемо довгу пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, на невеликій відстані від нижньої рядкової плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм),  робимо заокруглення вправо, торкаючись її, доводимо вище нижньої рядкової лінії на1/3 h, тобто 1,3мм.

Не відриваючи руки, приєднуємо малу петлю: ведемо ледь вигнуту коротку лінію трохи нижче нижньої рядкової, заокруглюємо вліво, далі вправо вверх, описуючи петлю, яка перетинається на нижній рядковій (довжина петлі – 2мм, ширина – 1мм), закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 6мм

Рахунок і-раз-і-два-і-три-і-чотири-і.

 

 

 

 

 

 

 

                                          Поелементний аналіз

Велика буква «Ч» складається з двох елементів:

1)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, внизу – праворуч;

2)     довгої прямої похилої лінії із заокругленням внизу – праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії(1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до верхньої рядкової; на невеликій відстані від верхньої рядкової (1/3 h – 1,3мм),плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, поєднуючи перших два елементи на середині допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вправо, торкаючись її, закінчуємо написання елемента на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

                             ТРЕТЯ ГРУПА ВЕЛИКИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «У» складається з двох елементів:

1)      довгої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –  ліворуч, внизу – праворуч;

2)      довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу – ліворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії (1/3 h – 2мм), ведемо у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, не доводячи до неї, робимо заокруглення вправо, торкаючись її та не відриваючи руки, пишемо довгу пряму похилу лінію вниз у напрямку до верхньої рядкової; на невеликій відстані від верхньої рядкової (1/3 h – 1,3мм),плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, ведемо пряму похилу лінію до верхньої міжрядкової.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу  пряму похилу лінію, поєднуючи перших два елементи на середині допоміжного рядка(1/2 h – 3мм), не доводячи до нижньої рядкової(1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм).

Увага! Ширина заокруглень прямих похилих ліній ліворуч і праворуч не менше 2мм.

Ширина букви – 4мм

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «Н» складається з трьох елементів:

      1) штриха;

2)довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3)      довгої прямої похилої лінії із петлею вгорі та заокругленням унизу вправо.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), ведемо до неї штрих управо вверх.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від верхньої рядкової лінії, ведемо вправо вгору плавну похилу лінію у напрямку до верхньої міжрядкової лінії, трохи не доводячи до неї (1/3 h – 2мм), заокруглюємо, торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз пряму похилу лінію, утворюючи петлю та перетинаючи першу частину елемента трохи вище верхньої рядкової лінії: ½ (h+ h), тобто на 1мм; ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової довгу пряму похилу лінію, на невеликій відстані від неї (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2 h – 2мм)

Ширина букви – 4мм

Рахунок: і- раз-і-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Велика буква «К» складається з трьох елементів:

      1) штриха;

2) довгої прямої похилої лінії із заокругленням унизу ліворуч;

3)     довгої прямої похилої лінії із  заокругленням угорі справа та внизу – ліворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати перший елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової  лінії (1/3 h – 2мм), ведемо до неї штрих управо вверх.

Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), робимо заокруглення вліво, торкаючись її, закінчуємо написання елемента трохи вище від нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм).

Відриваємо руку. Відступивши вправо на відстань ширини букви, починаємо писати другий елемент трохи нижче від верхньої міжрядкової,ведемо вверх плавну лінію, заокруглюємо вліво, торкаючись верхньої надрядкової лінії,ведемо вниз майже пряму похилу лінію, заокруглюючи її вліво горизонтально, поєднуємо з першим елементом трохи вище від верхньої рядкової лінії: ½ (h+ h), тобто на 1мм.

Не відриваючи руки, пишемо коротку горизонтальну лінію вправо, заокруглюємо її праворуч, ведемо вниз у напрямку до нижньої рядкової коротку пряму похилу лінію, на невеликій відстані від неї (1/3 h – 1,3мм) плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2 h – 2мм).

Ширина букви – 4мм

Рахунок: і- раз-і-і-два-три-і.

02.11.2020 року

Шановні студенти , до вашої уваги завдання на наступний тиждень

І. Я надсилаю вам алгоритм написання малих  букв 6-8 груп. Працюємо за принципом попереднього тижня.

ІІ. У прописах І-ІІ частин знаходимо сторінки, на яких потрібно прописати малі букви 3-5  груп.

ІV. Продублювати написання букв, указаних груп у зошитах для практичних робіт.

V. При виконанні практичного завдання зверніть увагу на помилки, які допускають учні (теоретична частина  у конспектах попереднього тижня). Намагайтесь уникати цих помилок при виконанні завдань.

1.     Урок письма добукварного періоду

Тема: Письмо прямої лінії з закругленням внизу

Зміст уроку

І. Організація учнів до роботи. (1 хв.)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів: (3 хв.)

1. Аналіз роботи, виконаної на попередньому уроці ( звертаємо увагу учнів на графічні помилки).

2. Написання прямих коротких ліній на дошці (2-3 учня) та в зошитах.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення вчителем теми та завдань уроку. (2 хв.)

ІV. Опрацювання нового матеріалу. (10 хв.)

1. Робота з трафаретами, штриховка (учні за допомогою трафаретів будують геометричні фігури та штрихують їх, користуючись зразком на дошці).

2. Аналіз збільшеного зразка прямої лінії з заокругленням внизу.

3. Пояснення написання прямої лінії з заокругленням внизу вчителем на дошці.

4. «Письмо» в повітрі за зразком рухів учителя.

5. Створення в пам’яті дітей образу нового елемента (учні обмащують пряму лінію з заокругленням внизу із наждачного паперу у напрямку письма).

6. «Письмо» нового елемента на дошці мокрим пензликом (зворотним кінцем ручки по парті).

7. Написання прямої лінії з заокругленням внизу на основі її пунктирних зображень у зошитах з друкованою основою.

8. Самостійне написання трьох елементів ( учні порівнюють свої прямі лінії з заокругленням внизу зі зразками, підкреслюють найбільш точно написаний елемент). Фізкультхвилинка (2 хв.)

9. Побіжний перегляд учителем виконаної роботи (зауваження окремим учням; вказівка на типові помилки).

10. Завершення роботи учнями (дописування 1-го рядка).

V. Вправи на частковий звуковий аналіз слів: (3 хв.)

1. Виділення початкових звуків зі слів (за предметними малюнками): диня, олівець, рак, ведмідь, слон, заєць, айстра, гриб, ластівка, ніж, лисиця, жолуді, помідор, тигр, книга, фарби.

2. Виділення кінцевих звуків на слух: вода, учитель, криниця, зошит, пензлик, столи, мак, сіно, буквар, утюг.

VІ. Динамічна пауза. (2 хв.)

VІІ. Закріплення вміння писати пряму лінію з заокругленням внизу. (10 хв.)

1.     Письмо другого рядка прямих ліній із заокругленням внизу: а) самостійне письмо (піврядка);б) письмо під такт (піврядка). 2. Письмо прямих ліній із заокругленням внизу у різних варіантах за завданням учителя.

2.     VІІІ. Підсумок уроку.  (Рефлексія) 2хв.

Надсилаю вам конспект уроку письма добукварного періоду. Проаналізуйте його і запишіть у конспект. Виконане завдання  практичного характеру надсилаєте до 05.11. 


                 ЄДИНІ ЗРАЗКИ КАЛІГРАФІЧНОГО ПИСЬМА БУКВ

                                       українського алфавіту

                                           МАЛІ БУКВИ

                                   ШОСТА ГРУПА МАЛИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

                                Поелементний аналіз

Мала буква «я» складається з двох елементів:

1)    овального елемента – короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч, що переходить у малий овал;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією,(1/3h – 1,3мм), ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії, пишемо вгору більш похило коротку пряму похилу лінію. Не доводячи її до верхньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч, описуючи овал на половину висоти рядка, і ведемо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, пишемо  вниз коротку пряму похилу лінію, поєднуючи  її з першим елементом, не доводячи до нижньої рядкової, плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка.

Ширина заокруглень: 1/2h– 2мм.

Рахунок:  раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Буква «ь» складається з одного елемента – короткої прямої  похилої лінії із заокругленням унизу праворуч, що закінчується малим овалом.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії, не доводячи до нижньої рядкової, (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її описуємо малий овал на половину висоти рядка (1/2h– 2мм), заокруглюючи його вліво вниз та поєднуючи з прямою похилою лінією.

УВАГА! Для зєднання літер всередині слова може використовуватися відкрита форма цієї букви. У такому випадку починаємо писати так, як і попередню літеру, але овал не закриваємо, а пишемо вигнуту лінію вгору вправо на ширину букви.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок:  раз-і

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       Поелементний аналіз

Мала буква «о» складається з одного елемента – малого лівого овалу.

                                      Послідовність написання

Починаємо писати трохи нижче від верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто на 1,3мм, заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії, далі пишемо півовал вліво вниз, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком букви.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок: і- раз-і

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           Поелементний аналіз

Мала буква «а» складається з  двох елементів

1)    малого лівого овалу;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

                                       Послідовність написання

Починаємо писати трохи нижче від верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто на  1,3мм, заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії, далі пишемо півовал вліво вниз, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком написання елемента.

Не відриваючи руки, піднімаємося вверх до верхньої рядкової лінії, по цій же лінії  продовжуємо писати коротку пряму похилу лінію, не доводячи до нижньої рядкової(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок: і- раз-і-два -і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Поелементний аналіз

Мала буква «ю» складається з трьох елементів:

1)    короткої прямої похилої лінії;

2)    короткої горизонтальної лінії;

3)     малого лівого овалу.

                                             Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Від середини першого елемента пишемо праворуч коротку горизонтальну лінію 2/3 h, тобто 2,6 мм.

Відриваємо руку. Починаємо писати третій елемент  трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії,  пишемо вниз півовал до з’єднання з другим елементом, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком написання елемента.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок:  раз-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                Поелементний аналіз

Мала буква «б» складається з двох елементів:

      1) малого лівого овалу;

       2) довгої прямої похилої лінії, що плавно переходить у коротку горизонтальну лінію.

                                            Послідовність написання

Починаємо писати літеру  трохи нижче від верхньої рядкової лінії 1/3 h, тобто 1,3мм, заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії,  пишемо вниз півовал,  трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо й пишемо коротку пряму похилу лінію вправо вверх, дотикаючись початку овалу,трохи не доводячи її до верхньої міжрядкової лінії 1/3 h, тобто 1,3мм, плавно заокруглюємо вправо й по верхній міжрядковій лінії пишемо коротку горизонтальну лінію довжиною 3мм.

Ширина букви 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок:  і-раз-і-два.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «ф» складається з трьох елементів:

1)    довгої прямої похилої лінії;

2,3) малого лівого і правого овалів.

Послідовність написання

Починаємо писати букву з малого лівого овалу трохи нижче від верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм),  заокруглюємо вліво вверх, торкаємося верхньої рядкової лінії, далі пишемо півовал вліво вниз, трохи не доводячи до нижньої  рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової, далі заокруглюємо й пишемо коротку пряму похилу лінію  вправо вверх,  дотикаючись початку овалу, доводимо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо довгу пряму похилу до нижньої міжрядкової лінії.

Відриваємо руку. Починаємо писати малий правий овал від точки початку малого лівого овалу – трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору праворуч, торкаючись її, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм),  плавно заокруглюємо вліво, торкаючись її, далі знову заокруглюємо вправо вверх, поєднуючи лінію з початком овалу.

Ширина 1 ½ h – 6мм.

Рахунок:  і-раз-і-два-і-три-і.

 

                                        СЬОМА  ГРУПА МАЛИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «с» складається з одного елемента – малого лівого півовалу.

Послідовність написання

 

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),   заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Увага!  Верхня частина літери має бути вужчою за нижню.

Рахунок і-раз-і.         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           Поелементний аналіз

Мала буква «є» складається з двох елементів

1)    малого лівого півовалу;

2)    короткої горизонтальної лінії

                                         Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм),  заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка. (1/2h– 2мм).

Від середини першого елемента пишемо праворуч коротку горизонтальну лінію (1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Увага!  Верхня частина літери має бути вужчою за нижню.

Рахунок і-раз-і-два.                   

 

 

 

 

 

 

 

 

Поелементний аналіз

Мала буква «е» складається з одного елемента – малого лівого півовалу з петлею вверху.

Послідовність написання

Починаємо писати петлю від середини робочого рядка праворуч угору, торкаємося верхньої рядкової лінії, заокруглюємо вліво, плавно переходимо у малий лівий півовал; трохи не доводимо до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  Поелементний аналіз

Рядкова «х» складається з двох елементів

1)    малого лівого півовалу;

2)    малого правого півовалу;

                                                Послідовність написання

Починаємо писати малий правий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії, (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору праворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вліво, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх ліворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати малий лівий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      Поелементний аналіз

Рядкова «ж» складається з трьох елементів

1)    малого правого півовалу;

2)    короткої прямої похилої лінії з двома штрихами: вгорі – ліворуч, внизу – праворуч;

3)    малого лівого півовалу;

                                           Послідовність написання

Починаємо писати малий правий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії, (1/3h – 1,3мм),  заокруглюємо вгору праворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм), пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової лінії плавно заокруглюємо вліво, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх ліворуч до середини робочого рядка(1/2h– 2мм).

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати від середини півовалу. Ведемо поєднувальний штрих вгору вправо до верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, пишемо коротку пряму похилу лінію до нижньої рядкової, з цього місця ведемо вгору вправо поєднувальний штрих до середини робочого рядка (1/2h– 2мм).

Відриваємо руку. Починаємо писати малий лівий півовал трохи нижче від верхньої рядкової лінії(1/3h – 1,3мм),, заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, поєднуючи другий і третій елементи на середині робочого рядка; не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись  нижньої рядкової лінії заокруглюємо вверх праворуч до середини робочого рядка(1/3h – 1,3мм).

Ширина букви:  1 ½ h – 6мм.

Рахунок і-раз-і-і-два-і-і-три-і.

                                       ВОСЬМА  ГРУПА МАЛИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 Поелементний аналіз

Мала буква «в» складається з двох елементів:

1)    довгої похилої із петлею вгорі;

2)    малого правого овалу.

                                           Послідовність написання

Починаємо писати літеру від верхньої рядкової лінії, ведемо більш похило вправо, плавно заокруглюючи під верхньою міжрядковою лінією, торкаємось її, заокруглюємо вліво, утворюючи петлю, що переходить у довгу пряму похилу лінію, яку пишемо вниз, перетинаючи початок петлі на верхній рядковій лінії; не доводячи до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, описуємо овал до верхньої рядкової лінії, торкаючись її, заокруглюючи його вліво вниз та поєднуючи з прямою похилою лінією. Довжина петлі h, тобто 6мм.

УВАГА! Для зєднання літер всередині слова може використовуватися відкрита форма цієї букви. У такому випадку починаємо писати так, як і попередню літеру, але овал не закриваємо, а пишемо вигнуту лінію вгору вправо на ширину букви.

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «д» складається з двох елементів:

1)    малого лівого овалу;

2)     довгої похилої із петлею внизу.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру трохи нижче від верхньої рядкової лінії, (1/3h – 1,3мм),заокруглюємо вгору ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз півовал, не доводячи до нижньої рядкової(1/3h – 1,3мм), плавно заокруглюємо вправо, торкаючись її, далі заокруглюємо й пишемо коротку пряму похилу лінію вправо вверх, дотикаючись початку овалу, доводимо до верхньої рядкової лінії.

Не відриваючи руки, по цій же лінії пишемо вниз довгу пряму похилу; не доводячи до нижньої міжрядкової, плавно заокруглюємо вліво, торкаючись її, ведемо вгору праворуч уверх, перетинаємо похилу пряму на нижній рядковій лінії, утворюючи петлю, закінчуємо писати на середині робочого рядка. (1/2h– 2мм). Довжина петлі h, тобто 6мм.

Ширина букви: 2/3 h – 2,6мм.

Рахунок і-раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                            Поелементний аналіз

Мала буква «з» складається з двох елементів:

1)    малого правого овалу;

2)     довгої похилої із петлею внизу ліворуч.

                                         Послідовність написання

Починаємо писати малий правий півовал трохи нижче (1/3h – 1,3мм), від верхньої рядкової лінії, ведемо вверх, робимо праве заокруглення, торкаємося верхньої рядкової лінії, плавно повертаємо праворуч, потім униз і ліворуч, не доводячи його до нижньої рядкової лінії. (1/4 h – 1мм)

Не відриваючи руки, рухом праворуч і вниз пишемо петлю, яка торкається нижньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вліво вгору й ведемо майже пряму похилу лінію вправо, перетинаємо похилу пряму на нижній рядковій лінії, утворюючи петлю, закінчуємо писати на середині робочого рядка. (1/2 h– 2мм). Довжина петлі h, тобто 6мм.

Ширина букви: 2/3 h –2,6мм.

Рахунок і-раз-два-і.                                                    







25.10. 2020 року

             Шановні студенти, до вашої уваги завдання на наступний тиждень!!!

І. Вам потрібно виконати модульну контрольну роботу, яку підписуємо за зразком:

                           Модульна контрольна робота №1

                                             з каліграфії

                                 студентки групи ВШ-21

       Красноградського педагогічного фахового коледжу

                                                КЗ «ХГПА»

                   (прізвище та імя у родовому відмінку)

 

Завдання  модульної контрольної роботи виконувати на сторінках зошита у косу лінію. Намагатися писати каліграфічним почерком, орієнтуючись на алгоритми написання малих букв. Перший варіант пишуть студенти, які за списком групи відносяться до парних чисел, решта студентів пишуть другий варіант).

 

Завдання для модульної контрольної роботи:

І варіант

1.      Аналітико-синтетичний метод навчання письма. Його суть, реалізація у навчальному процесі.

2.     . Написати каліграфічно  поелементно (перший рядок) малу букву українського алфавіту першої групи (за власним вибором), написати назву кожного елементу  на наступному рядку та 2 рядки цієї малої літери.

3.     Пояснити прийоми, які доцільно використати при написанні цієї букви з учнями, під час пояснення вчителем

ІІ варіант

1.     Генетичний метод навчання письма. Його суть, реалізація у навчальному процесі.

2.  Написати каліграфічно  поелементно (перший рядок) малу букву українського алфавіту другої групи (за власним вибором), написати назву кожного елементу на наступному рядку та 2 рядки цієї малої літери.

3.     Пояснити прийоми, які доцільно використати при написанні цієї букви з учнями, під час пояснення вчителем

Виконану контрольну роботу потрібно надіслати на електронну пошту 26.10.2020 року до14.00.

До виконаної контрольної роботи ви пересилаєте виконані практичні завдання на минулому тижні у зошитах для практичних робіт.

ІІ. Я надсилаю вам алгоритм написання малих  букв 3-5 груп. Працюємо за принципом попереднього тижня.

ІІІ. У прописах І-ІІ частин знаходимо сторінки, на яких потрібно прописати малі букви 3-5  груп.

ІV. Продублювати написання букв указаних груп у зошитах для практичних робіт.

V. При виконанні практичного завдання зверніть увагу на помилки, які допускають учні (теоретична частина для виконання у конспектах). Намагайтесь уникати цих помилок при виконанні завдань.

БАЖАЮ УСПІХІВ!!!

Основні недоліки у формуванні почерку учнів початкової школи.

Одним із основних недоліків у формуванні почерку учнів є недостатня загальна підготовка вчителя з графічного письма. Для більш чіткого уявлення про графічні похибки у почерку дітей необхідно зупинитись на суттєвих графічних недоліках.

Першим недоліком є деформація основних елементів малих і великих літер.

Другим недоліком почерку є порушення принципу безвідривності при написанні.

Третій недолікНаписання елементів букв знизу вгору. Зазначимо, що ця помилка зумовлена виробленим рефлексом правої руки ще до навчання у школі: дитина писала на асфальті чи на папері якісь лінії, кривулі, малюнки без нагляду дорослих і завжди проводила лінії знизу вгору.

Четвертий недолік зустрічається у почерку, коли неправильно поєднані літери у словах.

П’ятий недолік –   трапляються пропуски схожих елементів: недописали лінію із заокругленням унизу у літери ш, втратили петлю у літери ц, не зробили поєднання між літерами «пл.» тощо.

Шостий недолік. Часто зустрічаються спотворені форми літер, особливо це стосується літер хлмтжк. Так, у літер л, м часто перший елемент розпочинають писати високо, і тоді літера може не торкатися нижньої рядкової лінії або порушується плавність.

Сьомим недоліком у формуванні почерку є недотримання правильного нахилу у написанні літер у словах та слів у реченнях.

Восьмий недолік. Інколи у першокласників спостерігаються «дрижачі» лінії, елементи літер виходять за межі рядка, поєднання може бути зовсім відсутнє, нахил порушено. Це пов’язано з фізіологічними особливостями розвитку дитини – незавершене окостеніння кисті руки, через що дитина швидко втомлюється.

  Перелік графічних помилок, які допускають діти:

  1. клас:
    1. нахил письма не відповідає загальному нахилу, паралельності контрольних похилим лініям зошита;
    2. переведення через лінію, на якій учень пише, недоведення до неї елементів малих букв;
    3. недоведення до середини відстані між лінійками або переведення через них елементів малих букв р, у, д, ф, з;
    4. нерівномірність потовщення прямих елементів малих та великих букв, цифр;
    5. неправильність поєднання елементів та букв у словах;
    6. неправильні форми букв;
    7. неохайність ведення зошитів, записів.
  2. клас;

Особливість полягає у тому, що учні вже навчаються дещо дрібнішого почерку:

  1. неправильна висота малих і великих букв відповідно до поданої розліновки зошита;
  2. недотримання правильного нахилу відповідно до того, який був у 1 класі.
  3. переведення через лінію або недоведення до неї елементів малих та великих букв (крім таких, як р, у, д, ф, з);

     4. відсутня паралельність між буквами, в словах  та  між словами у реченнях;

   5.  зміна або спрощення деяких елементів малих та великих  букв, що призводять до деформації.

З-4 класи:

  1. різна висота малих букв у словах;
  2. занадто велике письмо або надмірно дрібне;
  3. пряме (вертикальне) письмо або "дзеркальне", яке має протилежний нахил (справа наліво).

Отже, вчителю слід чітко визначитись у використанні підходів до розв’язання проблеми каліграфічного і грамотного письма, не забуваючи при цьому про фізкультпаузи між письмовими завданнями, стежити за здоров’ям першокласників.

У першому класі добре виділяються чотири самостійні етапи:

1) відпрацювання зображення елементів літер;

2) написання літер  повного алфавіту;

3) написання поєднань літер у складах і буквосполученнях;

4) написання слів та речень.

Учитель, який неформально ставиться до роботи, а намагається зрозуміти і усвідомити причини допущення помилок, досягає результатів.  Подолання порушень у письмі першокласників значною мірою залежить не лише від самих учнів, а й від класовода, від його  знань дитячої психології, від застосування ним інноваційних методів навчання графіки письма, перевірених педагогічною практикою.

1. У навчанні дітей правильного каліграфічного письма надзвичайне велике значення має особистий приклад того, хто навчає. Так, для того щоб добре засвоїти будову букв, послідовність їх написання, вчитель мусить наочно показати їх написання на дошці.

2. Вимоги чіткого, правильного і каліграфічного письма повинні повсякденно ставитись до всіх видів класних і позакласних письмових робіт учнів. Вимоги щодо чіткого каліграфічного письма слід поєднувати з вимогою охайного ставлення до зошитів.

3. Процес навчання письма 1 класів мусить бути організований як доступний, простий, темп повинен бути спочатку повільний з поступовим його наростанням. Характерною ознакою прискореного письма є написання цілих слів, в основному без відриву пера від паперу у певному темпі.

4. Навчання дітей письма повинно бути послідовним і систематичним. Слід твердо пам’ятати: доки учні не засвоять повністю правильного письма, не може бути й мови про перехід на темп більш прискорений, а згодом до скоропису.

5. До умов, необхідних для оволодіння правильним письмом, належить також збереження встановленого накреслення букв і норм письма ця умова має бути загальною і обов’язковою для всіх, без винятку учнів.

Практика показує, що всілякі відхилення від установлених норм накреслення букв можуть призвести до деформації почерку, що утруднюватиме читання написаного.

6. Наступною умовою є постійний контроль за учнівськими роботами з боку вчителя. вчителеві необхідно систематично вести облік успішності з каліграфії, проводити контрольно-перевірні роботи і працювати індивідуально з учнями.

Для того щоб домогтись поліпшення письма учнів, вчителеві необхідно на кожному уроці звертати увагу на недоліки у написанні букв, знову і знову пояснюючи правильне накреслення їх, відпрацьовуючи та вдосконалюючи раніше вироблені школярами уміння.

Пять  типів поєднань між буквами:

нижнє поєднання –  "виставили ногу у танці" –  ома

нижнє поєднання –  "хвиля" – лм;

пряме поєднання –  "подали одне одному руку" –  ин;

верхнє поєднання – "носик чайника" –  ао;

верхнє поєднання – "всі ляльки" – он. 


                                                        ЄДИНІ ЗРАЗКИ КАЛІГРАФІЧНОГО ПИСЬМА БУКВ

                                       українського алфавіту

                                           МАЛІ БУКВИ

                                   ТРЕТЯ ГРУПА МАЛИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                Поелементний аналіз

Мала буква «г» складається з одного елемента: короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати букву трохи нижче від верхньої рядкової лінії (1/3h – 1,3мм), плавно  заокруглюємо вправо вверх, торкаючись верхньої рядкової лінії, далі заокруглюємо вправо вниз, пишемо коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо праворуч, торкаючись її, ведемо вправо вверх до середини робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина заокруглень – 1/2h– 2мм.

Рахунок: і-раз-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              Поелементний аналіз

Мала буква «п» складається з двох елементів:

1)    короткої прямої похилої лінії;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

                              Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати трохи вище середини похилої прямої, ( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h) заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3h – 1,3мм), заокруглюємо вправо вверх, торкаючись її,  закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Увага! Правильно поєднуйте перший елемент з наступним.

Рахунок: раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  Поелементний аналіз

Мала буква «т» складається з трьох елементів:

1)    короткої прямої похилої лінії;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч

3)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент приєднуємо трохи вище середини похилої прямої( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h), заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію   до нижньої рядкової.

Відриваємо руку. Третій елемент приєднуємо трохи вище середини похилої прямої( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h), заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), заокруглюємо вправо вверх, торкаючись її,  закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 6мм.

Увага! Правильно поєднуйте другий елемент з першим та  наступним.

Рахунок: раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   Поелементний аналіз

Мала буква «р» складається з двох елементів:

1)    довгої прямої похилої лінії;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі ліворуч, унизу –  праворуч.

                             Послідовність написання

Починаємо писати довгу пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої міжрядкової лінії.

Відриваємо руку. Другий елемент починаємо писати трохи вище середини похилої прямої( 1,3мм від верхньої рядкової лінії – 1/3 h), заокруглюємо праворуч до верхньої лінії робочого рядка на ширину літери, а потім пишемо вниз коротку пряму похилу лінію, трохи не доводячи її до нижньої рядкової (1/3 h – 1,3мм), заокруглюємо вправо вверх, торкаючись її,  закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Увага! Правильно поєднуйте перший елемент з наступним.

Рахунок: раз-і-два-і.

                 

                             ЧЕТВЕРТА ГРУПА МАЛИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      Поелементний аналіз

Мала буква «н» складається з трьох елементів:

1)    короткої прямої похилої лінії;

2)    короткої горизонтальної лінії

3)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

                                   Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Від середини першого елемента пишемо праворуч коротку горизонтальну лінію (2/3 h– 2,6мм)

Відриваємо руку. Третій елемент пишемо від верхньої рядкової лінії – коротку пряму похилу лінію вниз у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї(1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка(1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Рахунок: раз-два-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     Поелементний аналіз

Мала буква «ч» складається з двох елементів:

1)    початкового елемента – штриха і короткої горизонтальної вигнутої лінії;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

                                      Послідовність написання

Починаємо писати початковий елемент трохи нижче верхньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм), , ведемо штрих праворуч угору до верхньої рядкової; не відриваючи руки, пишемо коротку вигнуту лінію (довжина(1/2 h, тобто  3мм), доводимо знову до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  коротку пряму похилу лінію у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм) , плавно заокруглюємо праворуч, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Рахунок: і- раз-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     Поелементний аналіз

Мала буква «к» складається з трьох елементів:

1)    короткої прямої похилої лінії;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі – справа та внизу ліворуч;

3)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням угорі –зліва та внизу праворуч;

                                   Послідовність написання

Починаємо писати коротку пряму похилу лінію від верхньої рядкової лінії і ведемо до нижньої рядкової лінії.

Відриваємо руку. Трохи відступивши нижче від верхньої рядкової лінії(1/3 h – 1,3мм)  починаємо писати другий елемент. Ведемо вліво вверх плавну лінію, заокруглюємо ліворуч, торкаючись верхньої рядкової лінії, пишемо вниз пряму похилу лінію, заокруглюємо її вліво горизонтально до середини першого елемента. (1/2h – 2мм).

Не відриваючи руки пишемо вправо коротку горизонтальну лінію, заокруглюємо її праворуч униз, не доводячи до нижньої рядкової лінії (1/3 h – 1,3мм) робимо плавне заокруглення вправо, торкаючись її , закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Увага! Поєднання другого і третього елементів – на 1/ 2 h.

Рахунок:  раз-і-два-три-і.

 

                     


                                 ПЯТА ГРУПА МАЛИХ БУКВ

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         Поелементний аналіз

Мала буква «л» складається з двох елементів:

1)    короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2)    короткої прямої похилої лінії із заокругленням  унизу праворуч.

                                     Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією, відступивши від неї 1/3 h , тобто 1,3мм, ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило коротку лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  коротку пряму похилу лінію, поєднуючи елементи вище середини робочого рядка, ведемо в напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї (1/3 h – 1,3мм), плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина заокруглень: - 2мм.

Рахунок:  раз-і-два-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  Поелементний аналіз

Мала буква «м» складається з трьох елементів:

1)    короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2,3) двох коротких прямих похилих ліній із заокругленням  унизу праворуч.

Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією,, відступивши від неї 1/3 h , тобто 1,3мм, ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило коротку лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  вниз коротку пряму похилу лінію, поєднуючи перший та другий елементи вище середини робочого рядка, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї(1/3 h – 1,3мм),, плавно заокруглюємо, торкаючись її, ведемо до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо  вниз коротку пряму похилу лінію, поєднуючи  другий та третій елементи вище середини робочого рядка, ведемо у напрямку до нижньої рядкової, не доводячи до неї(1/3 h – 1,3мм),, плавно заокруглюємо, торкаючись її, закінчуємо писати на середині робочого рядка (1/2h – 2мм).

Ширина букви – 2,6мм.

Рахунок:  раз-і-два-і-три-і.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 Поелементний аналіз

Мала буква «ґ» складається з трьох елементів:

1)    короткої прямої похилої плавної лінії із заокругленням унизу ліворуч;

2)    короткої горизонтальної вигнутої лінії.

                       Послідовність написання

Починаємо писати літеру над нижньою рядковою лінією,відступивши від неї 1/3 h , тобто 1,3мм: ведемо вниз праворуч похилу, плавно заокруглюємо, торкаємося нижньої рядкової лінії і пишемо більш похило коротку лінію до верхньої рядкової.

Не відриваючи руки, пишемо рухом праворуч коротку горизонтальну вигнуту лінію довжиною 1/2 h , тобто 3мм, доводячи її до верхньої рядкової лінії.

Ширина заокруглень: (1/2h – 2мм).

Рахунок:  раз-і-два.

   Зразок оформлення картки



                                               19.10.2020 року  

Завдання з каліграфії для студентів ІІ курсу 

спеціальності "Початкова освіта" 

 Увага!!!     Пояснення для виконання практичної роботи.

Шановні студенти, вам потрібно теоретичні завдання переписати у конспект, а алгоритм написання  малих букв першої і другої груп розпочати писати на картках, як я пояснювала. Переписувати на картках потрібно тільки з однієї сторони, на звороті. Перед цим листочки форми А-4 потрібно розкреслити. Ширина рядочка для написання – 5мм. Листок розміщувати горизонтально – альбомний варіант. Писати алгоритм відповідно до розміщення малих букв і великих букв на титульній стороні  

Рядок для написання

 

 

 

 

 

 

 


виділяти так , як на зразку: зліва (жовтий колір) для малої букви, справа (зелений колір) – для великої (будемо прописувати букви).

При написанні алгоритму написання букви на карточках можна використовувати скорочені назви:

-         елементи букв: коротка пряма похила лінія  (кппл);

-                                    довга пряма похила лінія      (дппл0.

назви елементів сторінки зошита: нижня рядкова лінія (нрл)

                                                           верхня рядкова лінія (врл).

За прописами потрібно виконати  завдання:

І частина

-         стор. 8-18. (написання елементів букв кожного дня по дві сторінки) 

-    стор. 23 (1-2 –ий рядки; стор.25 (1-ий рядок); стор 27 (1-ий рядок, 6-ий рядок); стор. 45 (1-ий рядок): стор. 58 (1-ий рядок).

ІІ частина

          стор. 14 (1ий рядок, 5-ий рядок); стор.33 (1-ий рядок); стор. 51(1-ий рядок).

У зошитах для практичних робіт дублюємо написане у прописах: елементи букв і букви. Намагаємось писати за алгоритмом.

           








 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий